Podlaska Izba Rolnicza wnioskuje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie działań , aby choroby BVD/MD ( wirusowa biegunka bydła i choroba błon śluzowych ) oraz IBR/IPV ( zakaźne zapalenie nosa i tchawicy bydła) znalazły się wykazie chorób leczonych z urzędu .
BVD/MD uważana jest dzisiaj za główną przyczynę strat ekonomicznych w hodowli bydła. Na zakażenie wrażliwe jest bydło w każdym wieku, które wcześniej nie miało kontaktu z wirusem i nie posiada przeciwciał dla tego wirusa. Najczęściej jednak choroba pojawia się miedzy 3 a 18 miesiącem życia. Wiąże się to z zanikiem przeciwciał matczynych. Do zakażenia dochodzi głównie przez przewód pokarmowy, ale także drogą oddechową. Wirus początkowo replikuje się nosogradzieli, po czym jako wirus wolny bądź w komórkach krwi rozprzestrzenia się po całym organizmie
Wirus IBR/IPV również występuje w pogłowiu bydła domowego i wolno żyjącego na całym świecie. Zakażenie szerzy się przez kontakt bezpośredni, drogą erogenną , kontakt płciowy, inseminacje, narzędzia używane do obsługi zwierząt. Wirus mogą przenosić także osoby obsługujące zwierzęta.
W ocenie samorządu rolniczego z Podlasia jednostki chorobowe w pełni wpisują się w kanon chorób zwalczanych z urzędu. Zarówno BVD/MD jak i IBR/IPV jest chorobą zakaźną i zaraźliwą, łatwo rozprzestrzeniająca się na inne zwierzęta. A więc taką – jak zaznacza POR, która występuje jednocześnie u wielu zwierząt i przebiega pod postacią epizootii( medycynie ludzkiej – epidemii), co potocznie przyjęło się nazywać zarazą.
Opracował: Obi oba