OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Jak budować to we dwoje...

12 marca 2008
Państwo Iwona i Andrzej Olejniczak prowadzą wraz z córką Dorotą gospodarstwo rolne o powierzchni 75 ha we wsi Dąbkowice koło Kutna.
Gospodarstwo prosperuje od 1982 roku. Na mocy aktu notarialnego Gospodarze otrzymali od Rodziców pana Andrzeja grunty orne o powierzchni 13,59 ha. W 1984 roku zbudowano budynek mieszkalno – inwentarsko – składowy.

Gospodarstwo obrało wielokierunkowy profil produkcji co oznaczało, że zajmowało się zarówno produkcją roślinną jak i zwierzęcą z nachyleniem ku trzodzie chlewnej. Produkcja trzody rozpoczęła się od kilku sztuk. Produkcja roślinna była zróżnicowana – uprawiano buraki cukrowe, rzepak, pszenicę, jęczmień i ogórki nasienne. W chwili obecnej gospodarstwo zajmuje powierzchnię 75 ha w tym 20 ha dzierżawy. Uprawiana jest kukurydza na ziarno, rzepak oraz pszenica i jęczmień na reprodukcję dla Hodowli Roślin Strzelce.
Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji trzody chlewnej w cyklu zamknietym. Do lutego 2007 roku cała produkcja na fermie opierała się na prosiętach z zakupu. W 2005 podjęto decyzję o budowie chlewni z przeznaczeniem na produkcję loszek hodowlanych.Po wielu spotkaniach i rozmowach firmą która najbardziej zainteresowała Gospodarzy i złożyła ofertę na stado podstawowe został PEN AR LAN Polska z siedzibą w Lesznie. W chwili obecnej stado podstawowe loch liczy 366 sztuk (+ rezerwa produkcyjna 34 sztuki) i 6 knurów.

       


 Wykastrowane knurki i loszki, które nie przejdą selekcji są tuczone w gospodarstwie a pozostałe są  odbierane przez innych hodowców. Zwierzęta żywione są paszami gotowymi pochodzącymi z zakupu. Od 12 lat gospodarstwo współpracuje z firmą Provimi – Rolimpex S.A.  z siedzibą w Dobrzelinie. Są to pasze pełnoporcjowe, stworzoene pod zapotrzebowanie zwierzat utrzymywanych na fermach.  Zwierzęta są tuczone przez okres 105 – 110 dni i osiągają wagę 105 – 115 kg. Zużycie paszy klaruje się w przedziale 2,68 – 2,85 kg. Podsumowując 2007 rok skala produkcji zamknęła się na poziomie 8375 sztuk. W rozmowie Gospodarze zapewnili mnie że myślą o dalszych inwestycjach w gospodarstwie ponieważ wychodzą z założenia że nie można zaprzestawać w pracy gdyż wtedy « to człowiek nie tylko zaprzestaje się rozwijać ale także się cofa ».
Gospodarstwo państwa Olejniczak jest miejscem szkoleń i spotkań z gośmi z zagranicy. W oparciu o działalność gospodarstwa zostały napisane trzy prace: dyplomowa, inżynierska i magiserska. W ostatnich trzech latach gospodarstwo zdobyło liczne nagrody i wyróżnienia. Do najbardziej prestizowych nagród należy tytuł Mistrza Agroligii 2006 roku województwa łódzkiego i  V-ce Mistrza Krajowego, uzyskano również tytuł w konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2006 i wyróżnienia Złotej Wiechy 2006 i 2007 roku.

W ostatnim czasie zostali laureatami konkursu organizowanego przez Polsus i zajęli zaszczytne I miejsce w kategori Producenci.
Patrząc na to gospodarstwo wydawać by się mogło że świnskie dołki nie grają tutaj żadnego znaczenia. Prawda jest jednak taka że wytrwałością i cierpliwością a także chęcią zrobienia czegoś w życiu można  wiele  znieść i przetrwać. Mottem Gospodarzy stało się stare przysłowie « kto nie ryzykuje ten w kozie nie siedzi » Zaryzykowali i osiągnęli wszystko ciężką pracą i wytrwałością.


POWIĄZANE

Koszty pasz białkowych rosną drastycznie; nie bez powodu coraz więcej hodowców p...

Rolnictwo i dzika przyroda – jak pogodzić hodowlę z obecnością drapieżników? Hod...

Państwa członkowskie UE zatwierdzają zaktualizowany Kodeks zielonego etykietowan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę