Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Embargo na amerykańską wołowinę

29 grudnia 2003

Wykrycie w USA pierwszego przypadku BSE, czyli choroby szalonych krów, spowoduje negatywne skutki dla amerykańskiej gospodarki. Zakupy amerykańskiej wołowiny wstrzymała Japonia, największy importer amerykańskiego mięsa i jego przetworów. Import wstrzymali też dwaj inni wielcy odbiorcy - Meksyk i Korea Południowa.

To reakcja na potwierdzenie w Wigilię w brytyjskim laboratorium w Waybridge pierwszego w historii przypadku BSE w USA, który wykryto w stanie Waszyngton. Hoduje się tam 1,1 mln krów, czyli mniej niż 1 proc. z 96,1 mln krów żyjących w USA. W piątek kwarantanna objęto drugie stado krów w USA. Stany Zjednoczone są 24. krajem na świecie, w którym wykryto BSE.

Stany Zjednoczone są największym światowym eksporterem wołowiny i produktów z mięsa wołowego. Łączna wartość produkcji związanej z tą branżą przetwórstwa spożywczego w USA wynosi 175 mld USD, a to oznacza, że straty spowodowane wstrzymaniem eksportu mięsa i konsumpcji na rynku wewnętrznym mogą iść w miliardy dolarów. Agencje przypominają, że w Wielkiej Brytanii w walce z BSE wybito miliony sztuk bydła.

Z wyliczeń amerykańskich producentów mięsa wynika, że jeśli eksport zostanie wstrzymany tylko na sześć miesięcy, poniosą oni 3 mld USD straty. - Wstrzymanie eksportu na pół roku to najlepsze, co może nas spotkać - uważa Chris Hurt, profesor ekonomiki rolnictwa w Purdue University w West Lafayette w stanie Indiana. Zagraniczna sprzedaż wołowiny daje ok. 10 proc. przychodów amerykańskiej branży. - W tej sytuacji wstrzymanie eksportu spowoduje spadek cen na rodzimym rynku od 12 do 16 proc. - wylicza profesor Hurt.

Rząd japoński prosi firmy detaliczne o wycofanie z półek sklepowych produktów zawierających amerykańską wołowinę. Pierwsze firmy - m.in. druga co do wielkości japońska sieć detaliczna Aeon Co - już to uczyniły, zastępując wołowinę z USA wołowiną z Australii. Inni - jak Ito-Yokado, największy operator supermarketów - nie zamierzają wstrzymywać sprzedaży.

Japonia kupuje niemal trzecią część amerykańskiego eksportu wołowiny. Ambasada USA w Tokio w specjalnie wydanym oświadczeniu zapewnia, że amerykańska wołowina sprzedawana do Japonii jest bezpieczna. Eksperci spodziewają się, że Japonia będzie się teraz domagać, by każda importowana z USA krowa była badana na BSE.

Japonia, Meksyk i Korea Południowa kupują w sumie 89 proc. eksportowanej przez USA wołowiny. Zakaz importu amerykańskiej wołowiny ogłosiły też m.in. Chiny, Hongkong, Malezja, Rosja, Singapur, Australia, Tajwan, Tajlandia, Chile, Ukraina i Peru. Komisja Europejska oświadczyła natomiast, że kraje Unii nie zamierzają ogłaszać embarga na import wołowiny z USA.

Rząd Japonii zapowiedział pomoc finansową dla małych i średnich firm dotkniętych zakazem importu wołowiny z USA. Kłopoty dotyczyć mogą m.in. restauracji, w tym japońskiej sieci lokali McDonald's.

Wykrycie pierwszego przypadku BSE w USA spowodowało spadek cen akcji McDonald's w środę na giełdzie w Nowym Jorku o 5,2 proc. Cena akcji firmy Tyson, największego producenta mięsa w USA, spadła o 7,7 proc. W piątek ceny akcji McDonald's odrabiały straty, ale Tyson nadal taniał. Kontrakty terminowe na wołowiną spadły o 3 centy do 86,175 centa za funt wołowiny. Drożały akcje spółek biotechnologicznych starających się rozwiązać problem BSE.

W piątek cena akcji japońskiej sieci McDonald's spadła o 2,9 proc., a w ciągu trzech ostatnich sesji zjechała o 10 proc. W górę ruszyły za to ceny akcji azjatyckich firm produkujących przetwory z ryb i owoców morza. Inwestorzy liczą, że klienci odwróciwszy się od wołowiny będą kupowali właśnie ryby i owoce morza.


POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę