Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Chów a dobrostan bydła mlecznego

19 czerwca 2002
"Dobrostan jest stanem osobnika wyrażającym jego usiłowania radzenia sobie ze środowiskiem."
                                                                D. M. Broom ( 1986 )

Kiedy zwierzę radzi sobie ze środowiskiem, wtedy poziom jego dobrostanu jest wysoki, kiedy ma trudności - jest obniżony, kiedy zwierzę sobie nie radzi - dobrostan jest niski. Wskaźnikami wysokiego poziomu dobrostanu są :

  • dobry stan zdrowia,
  • prawidłowe wzrastanie i dojrzewanie,
  • dobra płodność,
  • dobra produkcyjność,
  • różnorodność prawidłowych form zachowania, w tym oznak przeżywania emocji przyjemności.

Na dobrostan krów mlecznych duży wpływ mają warunki utrzymania i żywienia. W latach 1980-1989 prowadzono w eksperymentalnej fermie bydła mlecznego Instytutu Hodowli Bydła i Produkcji Mleka SGGW w Brwinowie badania nad wpływem warunków utrzymania i żywienia na zachorowalność, płodność, długość życia i zachowanie się krów. Oceniano dwa podstawowe w chowie stadnym typy obór bezściółkowych - wolnostanowiskową i uwięziową oraz dwa poziomy żywienia - intensywne, z dużym udziałem pasz treściwych i bez udziału pastwiska, oraz ekstensywne, z małym udziałem pasz treściwych i z udziałem pastwiska. Z przeprowadzonych badań wynika, że krowy utrzymywane w oborach wolnostanowiskowych i żywione ekstensywnie chorowały znacznie rzadziej na choroby kończyn i wymion, były bardziej płodne i żyły dłużej niż krowy utrzymywane w oborze uwięziowej i żywione intensywnie. Krowy utrzymywane w oborze wolnostanowiskowej, mając swobodę poruszania, mogły zaspokajać swoje potrzeby społeczne, między innymi przez wzajemne obwąchiwanie się. Kontakty socjalne krów w oborze uwięziowej ograniczały się do lizania siebie i sąsiadujących krów, które to czynności wykonywały dwa razy częściej w porównaniu z krowami utrzymywanymi w oborze wolnostanowiskowej, co może świadczyć o frustracji wynikającej z niezaspokojenia potrzeb socjalnych.

Biorąc pod uwagę mniejszą zachorowalność, w tym na choroby kończyn wywołujące ból, będący przyczyną kulawizny, większą płodność, dłuższy okres życia i bardziej naturalne zachowanie się można stwierdzić, że system wolnostanowiskowy i ekstensywne żywienie zapewniają krowom wyższy poziom dobrostanu w porównaniu z utrzymaniem uwięziowym i intensywnym żywieniem. Rada Europy zaleca, aby legowiska dla krów miały litą podłogę i były pokryte ściółką, a krowy i jałowice miały możliwość ekspresji zachowań społecznych i przebywania poza oborą, latem możliwie codziennie. Ustawa szwedzka posuwa się jeszcze dalej nakazując pastwiskowanie krów mlecznych latem.

Mogą występować nieuzasadnione obawy, że zapewnienie wysokiego poziomu dobrostanu jest kosztowne i prowadzi do obniżenia rentowności chowu bydła. Przy tych samych nakładach finansowych można zbudować obory zapewniające zarówno wysoki jak i niski poziom dobrostanu. Również wybierając technologię chowu, oprócz czynników ekonomicznych, trzeba mieć na uwadze dobrostan zwierząt. Żywienie ekstensywne, z dużym udziałem pastwiska i pasz gospodarskich, jest tańsze od intensywnego, a pozwala uzyskać wydajność mleczną na poziomie 5-6 tysięcy litrów rocznie. Przy tym poziomie krowy nie są jeszcze narażone na choroby typowe dla wysoko produkujących krów mlecznych. Choroby i stres upośledzają produkcję białka, a tym samym rozwój fizyczny cieląt i jałowic oraz wytwarzanie mleka. Wpływają również negatywnie na płodność krów. Tak więc mimo, że troska o wysoki poziom dobrostanu stada bydła mlecznego wypływa z przesłanek etycznych, nie musi ona wcale wpływać na rentowność stada, a wręcz przeciwnie, może ją poprawiać.

 

Źródło : Fragmenty artykułu prof. dr hab. n. wet. Wojciecha Empel pt. "Chów a dobrostan stada bydła mlecznego" opublikowanego w suplemencie - "Bydło" "Magazynu Weterynaryjnego" ( IX 2000 )

POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę