Wielki odwrót na światowych rynkach. I w Europie i za Oceanem ceny zbóż i roślin oleistych ruszyły w dół. Trzeba pamiętać, że spadki zwykle są szybsze i głębsze niż wzrosty. Kto więc ma jeszcze ziarno, powinien sprzedać je jak najszybciej. Na rozwój wydarzeń poczekać mogą za to ci, którzy planują zakupy śruty sojowej.
A ta znajduje się teraz na najwyższych od półrocza poziomach. Ale w Stanach Zjednoczonych już widoczne są spadki. Czy dotrą i do nas – wszystko zależy od kursu złotego.
Teraz na naszym rynku tona śruty sojowej kosztuje do 1600 złotych. I to właściwie jedyny, dostępny od ręki towar. Śruta rzepakowa pojawia się w śladowych ilościach, podobnie jak słonecznikowa.
Odwrót zaczyna się również na rynku zbóż. Przeceny zainicjowała giełda w Chicago. Tu obniżki w przypadku pszenicy sięgnęły 5 – 10 dolarów za tonę. Jak przekonują eksperci, przeceny dotrą dziś również do Europy.
W Polsce stawki nadal są jednymi z atrakcyjniejszych dla zachodnich kontrahentów. Ale o kupców coraz trudniej. Popatrzmy jak w wybranych krajach kształtują się stawki.
PSZENICA KONSUMPCYJNA euro/t
Czechy 113
Polska 120
Słowacja 121
Węgry 127
Niemcy 131
Hiszpania 146
Zdaniem Piotra Greli z firmy handlującej komponentami paszowymi, w nowym sezonie Polska nadal ma szansę być jednym z liderów, jeżeli chodzi o eksport zbóż.