Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wysokie plony zbóż to żyzna gleba na starcie

4 września 2015
Prawidłowy odczyn gleby, wysoka zawartość próchnicy i właściwa struktura to podstawowe czynniki zapewniające optymalny wzrost i plonowanie zbóż . Niestety w wielu gospodarstwach gleby są kwaśne o niskiej zawartości próchnicy w wyniku czego tracą one prawidłową strukturę. Gleby mają zachwiane stosunki  wodno-powietrzne oraz chemizm, co prowadzi do blokowania dostępności wielu składników pokarmowych  i spadku efektywności nawożenia mineralnego, a w następstwie do zahamowania wzrostu roślin.
 
Próchnica cenna dla roślin


Próchnica wpływa na właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne gleby, decyduje o jej strukturze  i właściwościach sorpcyjno- buforujących. Bardzo ważny jest także bezpośredni stymulujący wpływ na rozwój roślin. Próchnica glebowa jest złożonym związkiem, składa się z wielu frakcji o różnej barwie, rozpuszczalności w wodzie i łatwości mineralizacji. Głównym składnikiem próchnicy są kwasy humusowe.   Doskonałym źródłem dostarczenia do gleby aktywnych biologicznie kwasów humusowych są Rosahumus i jego płynna wersja Liqhumus.

Rosahumus – bogate źródło kwasów humusowych

Rosahumus, produkowany przez belgijską firmę Rosier, jest nawozem organiczno-mineralnym, zawierającym kwasy humusowe, potas i żelazo. Otrzymuje się go w procesie alkalicznej ekstrakcji leonardytów  – kopaliny będącej formą pośrednią miedzy torfem a węglem brunatnym. Są one końcowym efektem trwającego kilkadziesiąt milionów lat procesu humifikacji materii organicznej. Rosahumus zawiera 85% kwasów humusowych, 12%  K2O oraz 0,6% żelaza. Od 2014r w sprzedaży jest płynna wersja Rosahumusu pod nazwą Liqhumus 18 , który zawiera 18% kwasów humusowych oraz 3% K2O oraz 0,2% Fe. Kwasy humusowe z Rosahumusu  i Liqhumusu swoją szczególną bioaktywnością przewyższają pięciokrotnie kwasy humusowe z innych źródeł materii organicznej. Substancja organiczna zawarta w oborniku czy kompoście w większości ulega mineralizacji, w mniejszej części humifikacji prowadzącej do powstania próchnicy, w tym kwasów humusowych. Rosahumus działa jak środek kondycjonujący glebę, biokatalizator procesów glebowych i biostymulator rozwoju roślin. Jego działanie jest długookresowe, co potwierdzają prowadzone badania. Stosowanie Rosahumusu jest szczególnie efektywne w gospodarstwach o niskiej zawartości próchnicy w glebie, w których nie stosuje się obornika.

Poprawa żyzności gleb

Kwasy humusowe zawarte w nawozie pozytywnie wpływają na żyzność gleb oraz wzrost roślin ze względu na wysoką sorpcję wymienną kationów,  zawartość tlenu i dużą pojemność wodną. Kwasy humusowe:
                                                                                                                                                                                
  • poprawiają strukturę gleb i stosunki wodno-powietrzne, a na glebach ciężkich i zlewnych zapewniają lepsze ich przewietrzanie i retencję wody
  • zwiększają pojemność wodną gleb lekkich, zmniejszają zagrożenie suszą, zapobiegają erozji i powierzchniowym spływom wody
  • aktywizują rozwój mikroorganizmów glebowych
  • zwiększają  dostępność składników pokarmowych
  • zatrzymują rozpuszczone nawozy mineralne  w strefie korzeniowej
  • zmniejszają  ich wypłukiwanie
  • działają jak naturalny chelat jonów metali (wapń, żelazo, magnez, potas, mangan) dzięki temu ułatwione jest ich pobieranie przez rośliny  
  • stymulują rozwój systemu korzeniowego
  • stymulują rozwój i rozprzestrzenianie się pożytecznych  mikroorganizmów glebowych np. Azotobacter , Nitrosomonas, Pseudomonas

Kwasy humusowe a środowisko

Kwasy humusowe mają pozytywny wpływ na środowisko:

  • dzięki lepszemu wykorzystaniu składników pokarmowych z zastosowanych nawozów zmniejszają ich straty oraz ograniczają wymywanie azotanów w głąb profilu glebowego i do wód gruntowych
  • zmniejszają zasolenie gleb   
  • zapobiegają erozji gleb poprzez zwiększenie działania koloidów glebowych, lepszy rozwój roślin i ich systemu korzeniowego.

Zwiększenie zasobności gleb
                                                                                                                                                                                  
Próchnica poprawia zasobność gleb. Jej związki mogą zmagazynować 4 do 12 razy więcej składników pokarmowych niż część mineralna gleby. Zwiększają też zdolności buforowe gleb, regulując i stabilizując odczyn. Próchnica wpływa na właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne gleby, decyduje o jej strukturze i właściwościach sorpcyjno-buforujących. Próchnica działa jako lepiszcze strukturotwórcze, powodując sklejanie elementarnych cząstek w większe cząsteczki, tym samym powstaje struktura   gruzełkowata gleby. Związki próchniczne mają wysoką pojemność wodną. Mogą zatrzymać nawet 5-krotnie więcej wody niż same ważą i to w formie dostępnej dla roślin. Jest to właściwość, która ma szczególne w tym roku znaczenie dla gleb piaszczystych, ponieważ ich pojemność wodna zależy głównie od zawartości substancji próchnicznych. Wysoka zawartość próchnicy  w glebie zapobiega nadmiernemu gromadzeniu metali ciężkich ( kadm, rtęć, ołów, nikiel) zmniejsza także ryzyko uruchomienia aktywnego glinu na glebach kwaśnych, które niestety przeważają w regionach rolniczych . Kwasy humusowe zawarte w Rosahumusie i Liqhumusie  są doskonałą pożywką dla mikroorganizmów glebowych . Zwiększają ich ilość i  aktywność  biologiczną. W następstwie tego mikroorganizmy glebowe  zdecydowanie szybciej rozkładają słomę i resztki pożniwne. Dodatek Delsolu  dodatkowo aktywizuje sprawność biologiczną gleb i wykorzystanie fosforu i żelaza.

Sposób zastosowania Rosahumusu

Rosahumus jest całkowicie rozpuszczalny w wodzie. Ze względu na dużą pojemność wodną kwasów humusowych należy rozpuszczać go w odpowiedni sposób:                                                                                                                                                    

1. Wlać wodę do wiadra , beczki
2. Wsypać nawóz , nie mieszać. Zostawić na kilka godzin.
3. Następnie zamieszać i wlać przez sito do opryskiwacza.
4. Wykonać oprysk.

Najlepszym terminem stosowania Rosahumusu pod zboża jest oprysk w zespole uprawek przedsiewnych. Nawóz stosujemy w dawce 3-6 kg /ha. Na  glebach o osłabionej sprawności biologicznej, z przewagą w płodozmianie zbóż bardzo dobre efekty daje połączenie Rosahumusu z nawozem Delsol w dawce 1-2L/ha. W gospodarstwach w, których nie wykonano zabiegu przed siewem zbóż można jeszcze wykonać zabieg dolistny w fazie 6-8 liści w dawce 250-300g/ha. Zabieg ten najlepiej połączyć z opryskiem nawozem Delsol w dawce 1L/ha.

Na glebach ubogich w próchnicę Rosahumus najlepiej zastosować 2-3 lata pod rząd. Później nawóz należy stosować co 3-4 lata lub co roku dolistnie. Nowym sposobem aplikacji Rosahumus, który badaliśmy przez ostanie lata jest łączne stosowanie podczas siewu nasion po wcześniejszym wymieszaniu z nasionami  lub warstwowym zastosowaniu na nasiona w siewniku , bezpośrednio przed siewem ziarna. Nawóz stosujemy w dawce 0,5- 1,5 kg Rosahumusu  /100kg ziarna. Liqhumus  służy do zaprawiania na mokro. Na 100 kg nasion stosuje się 50-100 ml Liqhumus 18.









Wygrana walka z suszą


W związku z niespotykaną w ostatnich latach suszą jaka mamy w tym roku coraz większego znaczenia nabiera  poprawa żyzności i sprawności biologicznej gleb oraz stosowanie łatwo dostępnych dla roślin nawozów. Odpowiedni nawóz zapewni roślinom rozwój silnego systemu korzeniowego dzięki czemu lepiej będą pobierały składniki pokarmowe i wodę z głębszych warstw gleby. Takim nawozem jest Microstar PZ/PZ max, który już od kliku lat z dużymi sukcesami stosowany jest przez rolników do nawożenia startowego  kukurydzy, buraków cukrowych, rzepaku. Nawóz ten dzięki łatwo dostępnemu dla roślin fosforowi z Technologią Ochrony  Fosforu TPP jest dostępny dla roślin prawie w 100%. Nawóz zawiera również siarkę ,azot i cynk , który stymuluje gospodarkę hormonalną roślin i podziały komórkowe zachodzące w stożku wzrostu. Jest w pełni bezpieczny dla kiełkujących roślin, dlatego tez może być stosowany razem z nasionami podczas siewu. Zalecana dawka nawozu to 20-30 kg /ha.  Microstar PZ o zawiera 10% N,40% P2O5,11% SO3 i 2% Zn a Microstar PZ max 10% N, 50% P2O5 ,5% SO3 i 2% Zn. Nawóz ma postać mikrogranulatu (0,5-1 mm) całkowicie rozpuszczalnego w wodzie. 1 kg nawozu zawiera ok. 1.000.000 mikrogranulek nawozu.

Jak stosować Microstar w zbożach

W siewnikach mechanicznych nawóz stosujemy warstwowo przemiennie z ziarnem zbóż. Przy normie wysiewu np. 150 kg ziarna stosujemy warstwę ziarna 50kg  przesypujemy Microstar PZ/PZ Max,7-10kg + Rosahumus 300-500g(nie mieszamy) kolejna warstwa ziarna + Microstar i Rosahumus i trzecia warstwa  ziarna + Microstar i Rosahumus.  
Nawozy te można także wymieszać z ziarnem zbóż bezpośrednio przed zasypaniem do siewnika. Od kilku lat we Francji,Włoszech bardzo popularna jest aplikacja Microstaru razem z ziarnem zbóż podczas siewu  siewnikami pneumatycznymi, do których zamontowano specjalna przystawkę do mikrogranulatu. Taki sposób aplikacji Microstaru i Rosahumusu był  wyjątkowo skuteczny w tym roku, kiedy  w całym kraju wystąpił silny deficyt wody. 




15.07.2015 – Chełmiec. Pszenica jara Torridon nawożona Microstarem 30kg + Rosahumus 3kg /150kg nasion/ha.










15.07.2015.Chełmiec, na pierwszym planie pszenica jara Torridon nawożona Microstarem i Rosahumusem  w głębi pszenica ozima. Mimo silnej suszy  rośliny są w idealnej kondycji, a uzyskany plon wyniósł 8.800kg/ha.

Wpływ stosowania nawożenia startowego nawozem Microstar na plonowanie pszenicy ozimej Sailor. IUNG  RZD Osiny 2015


   Plon w kg /ha
 Kontrola  9.750
 Microstar PZ  20kg/100kg nasion 11.480










Przystawka do Microstaru firmy Startec zamontowana na agregacie uprawowym i siewniku.










Przystawka do Microstaru firmy Startec zamontowana  na siewniku Horsch













Siewnik Accord z zamontowanym agregatem uprawowym i dozownikiem do Microstaru firmy Startec.

Stosowanie Rosahumusu i  Microstaru zdecydowanie poprawia wykorzystanie składników pokarmowych z gleby, zwiększa odporność roślin na suszę, stymuluje wzrost, poprawia zdrowotność i plonowanie nawożonych roślin.

POWIĄZANE

WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE 26.07.2023 Pszenica ozima Chevignon 12,747 t/ha Gospodar...

USDA opublikowała miesięczny raport, który zawiera dane dotyczące amerykańskiego...

Zabieg T2 to obowiązkowy element programu ochrony fungicydowej zbóż. Najlepiej, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę