Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Z Bayerem na choroby i chwasty

3 grudnia 2015

Na piątkowej konferencji prasowej firmy Bayer CropSience w Warszawie zaprezentowano 4 nowe preparaty ochrony roślin o nazwach: Adengo, Huzar Activ, Flirt Plus oraz Soligor.
Pierwszy z nich Adengo 315 CS to herbicyd o szerokim spektrum działania, zwalczający chwasty jedno i dwuliścienne. Przeznaczony jest głównie do ochrony upraw kukurydzy. To trzyskładnikowy preparat, złożony z izoksaflutolu, tienkarbazonu metylu oraz cyprosulfamidu chroni uprawę kukurydzy od 85 odmian chwastów, w tym rdestu powojowego i ptasiego. Według zapewnień producenta wystarczy jeden zabieg w sezonie preparatem Adengo w niskiej dawce aby całkowicie zabezpieczyć uprawę kukurydzy. Skuteczność wynosi od 90 % do 100 % (zależnie od rodzaju chwastu występującego na danym terenie). Adengo stosuje się przed wschodem lub krótko po wschodzie rośliny uprawnej. Pojawienie się drugiego liścia w uprawie jest terminem granicznym stosowania preparatu. Zalecana dawka to 0,33 do 0,44 l/ha przy nawodnieniu pola rzędu 200-300 l/ha.

     
     
     

Flint Plus 64 WG to drugi z zaprezentowanych preparatów z przeznaczeniem do sadów, a konkretnie do ochrony uprawy jabłek przed parchem i mączniakiem prawdziwym jabłoni. Inowacyjne połączenie trifloksystrobiny (strobiluryny) oraz kaptanu (flamidy) dało w efekcie pełną ochronę przed wspomnianymi grzybami pasożytniczymi. Preparat Flint Plus należy stosować po kwitnieniu. Zapewnia długotrwałe działanie i zabezpiecza uprawę przed infekcją wtórną mączniaka. Zalecana ilość preparatu to 1,85 kg/ha. Czas karencji wynosi 35 dni. Skuteczność preparatu sięga ok. 80 % w przypadku ochrony przed mączniakiem prawdziwym jabłoni i około 95 % w przypadku ochrony przed parchem jabłoni.

Kolejną nowością firmy Bayer CropSience, który w tym roku pojawi się na polskim rynku jest Huzar Activ następca znanego już i cenionego Huzara. Jest to kompletny herbicyd o zmodyfikowanym składzie i szybkim działaniu, zwalczający większość chwastów jedno i dwuliściennych w uprawach zbóż ozimych i żyta. Jego skuteczność zależnie od rodzaju chwastu sięga od 95%  do 100 %. W skład Huzara Activ wchodzą 3 substancje czynne: jodosulfuron metylosodowy o doskonałych właściwościach chwastobójczych, ponadto tajemniczy preparat 2,4-D w postaci estru z grupy fenoksykwasów oraz trzeci składnik – mefenpyr dietylu. Formulacja OD – zawiesina olejowa zapewnia lepsze zatrzymanie i rozprzestrzenianie cieczy na powierzchni chwastów. Optymalny termin stosowania preparatu od fazy drugiego liścia do końca fazy krzewienia zbóż. Możliwy jest również termin od ruszenia wegetacji do stadium drugiego kolanka. Najszersze spektrum działania Huzar Plus wykazuje w dawce 1 l/ha. Zwalcza najbardziej odporne odmiany chwastów w tym również chaber bławatek.

Ostatnią nowością (co wcale nie oznacza, że najgorszą), zaprezentowaną na konferencji był fungicyd Soligor do stosowania w uprawach zbóż jarych i ozimych a konkretnie: pszenicy ozimej, pszenicy jarej, pszenżyta jarego i ozimego, jęczmienia jarego i jęczmienia ozimego oraz żyta. Soligor wykazuje bardzo wysoką skuteczność w zwalczaniu chorób zbóż. Jego skuteczność wg potwierdzonych badań producenta sięga 100 %. Może być stosowany do każdego gatunku zbóż, działa układowo nawet w niskich temperaturach. Zapobiega wytwarzaniu się odporności. W jego skład wchodzą protiokonazol, tebukonazol i spiroksamina. Zalecana dawka od 0,6 do 1 l/ha. Sprzedawany będzie w formie koncentratu do samodzielnego przygotowania emulsji. Nawodnienie pola w przypadku stosowania Soligora powinno wynosić 200 – 400 l/ha.

W ciągu dwóch tygodni znane będą ceny nowych produktów firmy Bayer CropSience. Na dzień dzisiejszy możemy powiedzieć w małym przybliżeniu, że w przypadku Flint Plus 64 WG oraz Huzara Activ kwota to przekracza nieco 130 zł w przeliczeniu na hektar w dawce zalecanej przez producenta.


POWIĄZANE

Rolnicy w Polsce chętnie sięgają po rozwiązania konkurencyjne wobec produktów of...

Światowa produkcja zbóż osiągnie 2,854 mld ton w 2024 r., co stanowi nowy rekord...

Pierwszy Europejski Kongres Sorgo Akt założycielski: utworzenie europejskiego se...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę