Na światowym rynku nawozów od początku bieżącego sezonu obserwuje się wzrosty cen, przy czym ich średnia dynamika jest znacznie niższa, aniżeli podwyżek cen zbóż, czy rzepaku. Jednakże można oczekiwać, iż w II kw. 2011 r., wraz ze wzrostem popytu na tą grupę środków produkcji na półkuli północnej, nastąpią dalsze znaczące zmiany w cennikach największych producentów - podali analitycy Banku Gospodarki Żywnościowej.
Historycznie w największym stopniu do sytuacji rynkowej dostosowywały się ceny nawozów azotowych, których produkcja na świecie jest relatywnie zdywersyfikowana. W latach 2006-2008, gdy notowano dynamiczne zmiany cen nawozów, ta grupa najszybciej zareagowała na zwiększanie się popytu i ich ceny najszybciej wzrosły. Niemniej jednak, jako pierwsze zareagowały one również na zmianę sytuacji na rynku zbóż i rzepaku w 2008 roku (spadki cen). Także w bieżącym sezonie ta grupa nawozów najsilniej podrożała podążając za tendencjami na rynkach rolnych.
Z danych Bloomberga wynika, iż na rynku globalnym od początku czerwca 2010 r. nawozy azotowe zdrożały od niespełna 50 proc. do ponad 100 proc. (ceny USD/t, patrz wykres poniżej). Spośród wybranych nawozów najsilniejszy wzrost odnotowano w przypadku siarczanu amonu (FOB Porty Morza Czarnego), który jeszcze w połowie czerwca kosztował 80 dol./t, aby pod koniec miesiąca podrożeć do 110 dol./t.
Obecnie w portach basenu Morza Czarnego koszt jego nabycia oscyluje w granicach 220 dol./tonę. Spośród monitorowanych nawozów azotowych najniższy wzrost odnotowano w przypadku amoniaku (C&F Europa Północno-Zachodnia), który z 345 dol./t w czerwcu ub.r. zdrożał do 510 dol./t pod koniec stycznia 2011 roku.
Dla porównania w analizowanym okresie cena fosforanu amonu (FCA Kraje Beneluksu) wzrosła o niewiele ponad 20 proc. W czerwcu przed rozpoczęciem żniw płacono za ten nawóz 365 dol./t, a pod koniec stycznia br. 440 dol./tonę. Ceny kwasu fosforowego (C&F Północna Europa) w tym samym czasie zostały podniesione o 19 proc. - z 800 dol./t w czerwcu 2010 r. do 920 dol./t w ostatnim tygodniu ubiegłego miesiąca. Warto dodać, iż podwyżki kwasu fosforowego nastąpiły dopiero w styczniu tego roku.