Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wzrost cen na światowym rynku nawozów

3 grudnia 2015

Na światowym rynku nawozów od początku bieżącego sezonu obserwuje się wzrosty cen, przy czym ich średnia dynamika jest znacznie niższa, aniżeli podwyżek cen zbóż, czy rzepaku. Jednakże można oczekiwać, iż w II kw. 2011 r., wraz ze wzrostem popytu na tą grupę środków produkcji na półkuli północnej, nastąpią dalsze znaczące zmiany w cennikach największych producentów - podali analitycy Banku Gospodarki Żywnościowej.
Historycznie w największym stopniu do sytuacji rynkowej dostosowywały się ceny nawozów azotowych, których produkcja na świecie jest relatywnie zdywersyfikowana. W latach 2006-2008, gdy notowano dynamiczne zmiany cen nawozów, ta grupa najszybciej zareagowała na zwiększanie się popytu i ich ceny najszybciej wzrosły. Niemniej jednak, jako pierwsze zareagowały one również na zmianę sytuacji na rynku zbóż i rzepaku w 2008 roku (spadki cen). Także w bieżącym sezonie ta grupa nawozów najsilniej podrożała podążając za tendencjami na rynkach rolnych.

Z danych Bloomberga wynika, iż na rynku globalnym od początku czerwca 2010 r. nawozy azotowe zdrożały od niespełna 50 proc. do ponad 100 proc. (ceny USD/t, patrz wykres poniżej). Spośród wybranych nawozów najsilniejszy wzrost odnotowano w przypadku siarczanu amonu (FOB Porty Morza Czarnego), który jeszcze w połowie czerwca kosztował 80 dol./t, aby pod koniec miesiąca podrożeć do 110 dol./t.

Obecnie w portach basenu Morza Czarnego koszt jego nabycia oscyluje w granicach 220 dol./tonę. Spośród monitorowanych nawozów azotowych najniższy wzrost odnotowano w przypadku amoniaku (C&F Europa Północno-Zachodnia), który z 345 dol./t w czerwcu ub.r. zdrożał do 510 dol./t pod koniec stycznia 2011 roku.

Dla porównania w analizowanym okresie cena fosforanu amonu (FCA Kraje Beneluksu) wzrosła o niewiele ponad 20 proc. W czerwcu przed rozpoczęciem żniw płacono za ten nawóz 365 dol./t, a pod koniec stycznia br. 440 dol./tonę. Ceny kwasu fosforowego (C&F Północna Europa) w tym samym czasie zostały podniesione o 19 proc. - z 800 dol./t w czerwcu 2010 r. do 920 dol./t w ostatnim tygodniu ubiegłego miesiąca. Warto dodać, iż podwyżki kwasu fosforowego nastąpiły dopiero w styczniu tego roku.


POWIĄZANE

Analitycy Conab spodziewają się, że całkowite zbiory plonów w Brazylii w sezonie...

Post szacuje, że produkcja jabłek, gruszek i winogron stołowych w Chinach wzrośn...

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę