Żurawina kojarzy się z żurawiem nie bez powodu, bowiem ptaki uwielbiają owoce tej rośliny, a jej kwiaty przypominają zarys głowy żurawia. Na wschodzie żurawina nazywana jest ... klukwą.
Chroni pęcherz
Przez Indian owoce żurawiny stosowane
były jako lek przyspieszający gojenie ran oraz przeciwko infekcjom układu
moczowego.
Również lekarze od dawna byli świadomi, że żurawiny zmniejszają ryzyko wystąpienia infekcji pęcherza. W soku żurawin wykryto substancje przypominające budową teflon, które, osiadając na ściankach pęcherza, tworzą płaszcz chroniący przed bakteriami. Osobom cierpiącym na nawrotowe zapalenie pęcherza wystarczy podawać jedną szklankę soku z żurawin dziennie. W sezonie sok można zastąpić świeżymi owocami dodawanymi do sałatek.
Ale uwaga: chorzy na kamicę nerkową lub mający skłonności do kamicy , z powodu dużej zawartości kwasu szczawiowego w owocach, zanim rozpoczną kurację, powinni poradzić się lekarza.
Na serce i żołądek
Badania potwierdziły też, że spożycie
soku z żurawin daje doskonałe efekty w zapobieganiu chorobom serca. Flawonoidy
występujące w żurawinie swa budową podobne są do tych występujących w czerwonym
winie. Związki zawarte w żurawinie mają też właściwości powstrzymywania
osadzania się bakterii Helicobacter pylori na śluzie żołądka.
Żurawina kwitnie przez cały czerwiec, a owoce dojrzewają we wrześniu. Zawierają węglowodany, witaminę C, A, PP, witaminy z grupy B, żelazo, jod i potas. Wysoka zawartość pektyn pozwala uzyskiwać z nich naturalne kisiele i galaretki. Dzięki znacznej zawartości kwasu benzoesowego owoce żurawiny są bardzo trwałe i mogą przetrwać pod śniegiem całą zimę lub leżeć w chłodnym pomieszczeniu nawet przez kilka miesięcy , zwłaszcza gdy zalejemy je wodą.
Żurawina do mięsa
1 kg żurawin; 50 dag cukru; szklanka
wody; kawałek cynamonu lub płaska łyżeczka cynamonu w proszku.
Oczyszczone i
opłukane owoce wrzucić do syropu z cukru i wody. Dodać cynamon, doprowadzić do
wrzenia i zdjąć z ognia. Smażenie powtórzyć na drugi dzień. Gorący dżem nakładać
do gorących, idealnie czystych słoików, zakręcić... pod kocyk. Naturalnie słoiki
muszą być odwrócone do góry dnem.
Uwaga! Część żurawin można zmiksować lub przetrzeć , a resztę w całości wrzucić do wrzącego syropu z przecierem. Żurawinę podaje się do mięs pieczonych, głównie drobiu i wołowiny.