Czy wyższa – zgodnie ze znowelizowaną ustawą – ulga w akcyzie dla producentów biopaliw przyniesie opłacalność produkcji i obniży ceny na stacjach? Zdania co do tego są podzielone.
Od kilku dni obowiązuje znowelizowana ustawa wprowadzająca wyższą ulgę w akcyzie dla producentów biopaliw. Na razie jednak przepisy dotyczące tej ulgi nie weszły w życie, ponieważ Polska nie zwróciła się do Komisji Europejskiej o ich akceptację. a powinna to zrobić jeszcze na etapie projektu.
Ulga w podatkach jest w UE traktowana jako pomoc publiczna – a na taką musi wyrazić zgodę Bruksela. Jednak, czy po notyfikacji polskiego prawa przez Komisję Europejską biopaliwa rzeczywiście będą tańsze? Czy ich produkcja wzrośnie?
Część firm dystrybuujących twierdzi, że po likwidacji opłaty paliwowej i wysokich ulgach w podatku akcyzowym – różnica w kosztach produkcji biopaliw (liczonych bez marży, VAT-u i opłat transportowych) będzie znacząca. Produkcja stanie się opłacalna i ceny na stacjach mogą być niższe. A to zwiększy zapotrzebowanie konsumentów na biopaliwa.
Według innych – zmiany w cenach będą tak niewielkie, że nie spowodują zainteresowania konsumentów. Niższa akcyza nie zrównoważy bowiem spodziewanego wzrostu cen surowców roślinnych potrzebnych do produkcji biopaliw. Od 1 stycznia 2008 roku firmy dystrybucyjne będą musiały dodawać do paliw co najmniej 3.45 proc. biokomponentów, czyli o ponad 1/3 więcej niż obecnie.
Wzrośnie więc zapotrzebowanie na surowiec potrzebny do ich wyprodukowania i na pewno cena. Znowelizowana ustawa nie spowoduje zatem większych zmian na rynku biopaliw. Tym bardziej, że część firm domaga się obniżenia udziału biokomponentów w paliwie. Twierdzą, że nie są jeszcze przygotowane technologicznie do nowej sytuacji i grożą podwyższą cen paliw.
Co do innych punktów znowelizowanej ustawy to do wyegzekwowania są jedynie przepisy nakładające wyższe kary na firmy, które nie będą dodawać biokomponentów do paliw w ilości zgodnej z ustaloną normą. Wyższe kary grożą też rolnikom produkującym biopaliwa na własny użytek – jeśli wyprodukują go więcej niż przewiduje uzyskany limit lub, gdy będą nim handlować.
Komu więc nowe prawo przyniesie korzyści i jakie? Kiedy przepisy dotyczące ulgi akcyzowej zatwierdzi Bruksela? I czy nie okaże się, że to nowe prawo zapewni opłacalność produkcji biopaliw tylko do 1 stycznia 2008 roku?
5799222
1