Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Skup zbóż - na razie bez kolejek

29 lipca 2003

Rolnicy, którzy pospieszyli się ze żniwami i już odstawiają zboża do skupu nie czekają w kolejkach. W woj. kujawsko-pomorskim zboża z dopłatami dla producentów skupuje na razie 10 firm, na prawie 100, które podpisały umowy z Agencją Rynku Rolnego.

Już w ubiegłym tygodniu gotowość do skupu zadeklarowało 8 firm: Agrolok w Golubiu-Dobrzyniu (pszenica), Młyn Łabiszyn (żyto), ZPZM w Świeciu (żyto i pszenica), Spółdzielnia Świt w Topólce (żyto), ZPZM Kruszwica, magazyn w Sukowach (żyto), Provimi Polska w Osnowie, magazyn w Brzozowie (pszenica), PZZ w Bydgoszczy, magazyny w Koronowie i Nakle (pszenica i żyto) oraz PRS Rzadkwin (pszenica i żyto). 
 
Z meldunków wynika, że tylko zakłady w Świeciu skupiły 21 ton pszenicy i 300 ton żyta – informuje Edyta Mądzielewska, dyrektor OR ARR w Bydgoszczy. – Pozostałe magazyny czekają na dostawy, ale zboże słabo sypie. 
 
Wczoraj skup pszenicy rozpoczął Elewator w Koronowie. Przed południem w kolejce stało 10 pojazdów, przyjmowanie dostaw szło szybko i sprawnie. 
 
Jakość ziarna jest bardzo dobra, z wyjątkiem jednego parametru – wilgotności – mówi Hieronim Fordoński, prezes Elewatora. – Wilgotność dochodzi do 15,7 procent, podczas gdy nie powinna przekraczać 14,5 procent. Pszenica ma bardzo dużo glutenu – powyżej 30 procent, ziarno jest wyrównane. 
 
Dzisiaj Koronowo rozpocznie skup żyta. Także dziś skup żyta rozpoczyna ZPZ ARR Wąbrzeźno (pszenicę można będzie odstawiać do tego elewatora dopiero od 1 sierpnia).


POWIĄZANE

Analitycy Conab spodziewają się, że całkowite zbiory plonów w Brazylii w sezonie...

Post szacuje, że produkcja jabłek, gruszek i winogron stołowych w Chinach wzrośn...

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę