Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Jesienne stosowanie biostymulatorów w rzepaku ozimym

13 września 2011
Rzepak ozimy w bieżącym sezonie został posiany w terminie. Po dość wilgotnym lipcu i deszczowych dwóch pierwszych dekadach sierpnia, wrzesień pogodnie przywitał nas ładną pogodą. Wygląda na to, że w tym roku nie będzie problemu z opóźnionym terminem siewów.
Jedynie zastoiska wodne, które pozostają na polach, a które spowodowane są wysokim poziomem wód gruntowych – uzupełnionym po obfitych opadach deszczu występujących w ciągu ostatnich 2 miesięcy i być może niedrożnymi drenami, mogły nastręczyć rolnikom problemów z uprawą gleby pod zasiew rzepaku. Generalnie zapowiada się dobry początek wegetacji dla rzepaku, wschody powinny być wyrównane, ponieważ na przeważającym obszarze kraju warunki wilgotnościowe w glebie są dobre, a do tego jest ciepło. Nie można jednak popadać w zbytni optymizm, bo mądrzejsi o doświadczenia zdobyte podczas ubiegłych lat wiemy, że pogoda lubi płatać figle. Należy odpowiednio zadbać o uprawę rzepaku od samego początku, aby rośliny były przygotowane na wszelkie niekorzystne warunki, które mogą zdarzyć się choćby jutro. Cena rzepaku jest i najprawdopodobniej będzie bardzo atrakcyjna – chociażby ze względu na coraz wyższe zapotrzebowanie przemysłu paliwowego – w związku z czym należy zadbać, aby rośliny rzepaku rosły zdrowo i w komfortowych warunkach. Oprócz standardowych zabiegów herbicydami, fungicydami i insektycydami, nie zapominajmy o produktach najnowszej generacji, jakimi są biostymulatory. Zastosowanie biostymulatora w każdych warunkach poprawia i odpowiednio stymuluje (ukierunkowuje) rozwój rośliny. Biostymulator wpływa na przyspieszenie przemian metabolicznych w roślinie. Po jego zastosowaniu roślina szybciej pobiera i wykorzystuje składniki pokarmowe. Biostymulator pomaga przezwyciężyć roślinie stres związany z niską temperaturą, pozwala funkcjonować roślinom przy nadmiarze wody oraz pomaga ograniczyć do minimum stres herbicydowy. Zastosowanie biostymulatorów wpływa na lepszy wigor i ukorzenianie się roślin. Przeprowadzone w ostatnich latach badania nad wpływem jesiennego stosowania biostymulatora Asahi SL potwierdziły korzystny wpływ na rozwój roślin rzepaku ozimego.
    Ze szczegółowych badań wykonanych przez naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i w Poznaniu wynika, iż jesienne zastosowanie Asahi SL wpływa przede wszystkim na poprawę rozwoju systemu korzeniowego rzepaku oraz na grubość szyjki korzeniowej. Z uzyskanych danych wynika, że u roślin traktowanych biostymulatorem średnia waga systemu korzeniowego była o około 1/4 wyższa niż u roślin nie traktowanych biostymulatorem. Średnica szyjki korzeniowej była średnio o 11% wyższa u roślin traktowanych biostymulatorem niż na kombinacji kontrolnej – nie traktowanej. Zaobserwowano również pozytywny wpływ preparatu na długość korzenia palowego (głównego). Jak powszechnie wiadomo – grubsza szyjka korzeniowa oraz zdrowy, dobrze rozwiniety korzeń, to klucz do sukcesu w uprawie rzepaku. Zapewnia to roślinom lepsze przezimowanie i szybki start po wznowieniu wegetacji na wiosnę. Dobrze rozbudowany system korzeniowy pozwala na prawidłowe pobieranie składników pokarmowych, a w następstwie szybki rozwój rośliny, która wyda wysoki, dobrej jakości plon. Zdrowy i dobrze rozbudowany system korzeniowy to również większa odporność na suszę oraz mniejsza podatność na choroby i szkodniki.


POWIĄZANE

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...

Stres herbicydowy stanowi duże obciążenie dla młodych roślin rzepaku ozimego, mo...

Zmiany klimatu i towarzyszące im zjawiska wymuszają modyfikację podejścia do agr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę