Sprzedaż herbaty w Polsce wzrosła w ub.r. o 3,2 proc. w ujęciu ilościowym i o 5,5 proc. pod względem wartości. Wzrost jest wprawdzie mniejszy niż dwa lata temu (wyniósł wtedy odpowiednio 4,3 i 9,1 proc.), ale zdaniem specjalistów 2003 r. potwierdził, że spadek spożycia herbaty, jaki wystąpił pod koniec lat 90., został definitywnie zahamowany.
Statystyczny Polak wypija rocznie 80 litrów herbaty, co daje nam 10. miejsce na świecie pod względem spożycia w przeliczeniu na jednego mieszkańca i trzecie w Europie. Nasza pozycja z roku na rok się poprawia, gdyż spożycie tej używki cały czas rośnie. Według badań firmy AC Nielsen w ub.r. wzrosła sprzedaż wszystkich rodzajów herbat, oprócz czarnej. Ten ostatni gatunek systematycznie traci powodzenie u konsumentów na rzecz herbatek owocowo-ziołowych. Zmiana gustów konsumentów związana jest, zdaniem specjalistów, z coraz większą modą na zdrową żywność. Świadczą o tym rosnące udziały tych herbat w rynku. W ub.r. wyniosły one ponad 17 proc.
Nadal najpopularniejszym gatunkiem pozostaje jednak herbata czarna. Pierwsze miejsce na liście najczęściej kupowanych marek zajmuje earl grey (7,6 proc. udziałów w rynku), yunnan (5,1 proc.), indyjska (4,5 proc.), dalej assam (3,7 proc.), ceylon (2,9 proc.) i madras (1,5 proc.).
Z badań AC Nielsen wynika, że coraz większą popularnością cieszą się herbaty już przygotowane do zaparzenia, czyli w torebkach. W ub.r. do "ekspresów" należało już 56 proc. rynku.
Zdecydowanym liderem wśród producentów herbat w Polsce jest koncern Unilever, do której należą marki Lipton i Saga. Drugie miejsce zajmuje polska firma Posti (sprzedaje herbaty pod tą właśnie nazwą), a trzecie również polski producent - Mokate (m.in. loyd tea, mokate tea perfection).
Herbatę importujemy głównie z: Indii, Chin, Wietnamu, Ugndy, Kenii, Sri Lanki, Bangladeszu i Indonezji. Według danych GUS za 2002 r. Polska sprowadziła 33 tys. różnych herbat o wartości 53 mln dolarów.