Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Prognoza zbiorów siana łąkowego w 2002 r.

30 lipca 2002
W początkowym okresie wiosny stan trwałych użytków zielonych był dobry, a warunki wilgotnościowe i termiczne sprzyjały wegetacji roślinności łąkowej. Pogłębiający się niedobór opadów w kwietniu i w pierwszej połowie maja pogorszył warunki wegetacji, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju, gdzie w wielu rejonach rozwinęła się susza glebowa. Niedobory wilgoci w glebie, występujące w okresie kiedy trawy wchodzą w fazę strzelania w źdźbło, zdecydowanie negatywnie wpłynęły na wysokość plonowania, ponieważ w tej fazie rozwojowej następuje najintensywniejszy przyrost biomasy na trwałych użytkach zielonych.

Opady deszczu w II połowie maja i w I dekadzie czerwca poprawiły stan uwilgotnienia gleby i warunki wegetacji, jednak niekorzystnie wpłynęły na przebieg sianokosów. Intensywne i częste opady deszczu w wielu rejonach kraju wydłużyły czas sianokosów, które lokalnie trwały jeszcze w I dekadzie lipca, co spowodowało pogorszenie jakości zbieranego siana.

Plony I pokosu traw łąkowych w przeliczeniu na siano oceniono na 22,3 dt/ha tj. o 0,4 dt/ha (o 1,8 %) mniej niż w 2001 r., a produkcję siana na 5,6 mln t, tj. o około 70,2 tys. t, (o 1,2 %) mniej od uzyskanej w roku ubiegłym.


POWIĄZANE

Analitycy Conab spodziewają się, że całkowite zbiory plonów w Brazylii w sezonie...

Post szacuje, że produkcja jabłek, gruszek i winogron stołowych w Chinach wzrośn...

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę