Według szacunku GUS łączna powierzchnia uprawy zbóż podstawowych z mieszankami w br. wynosi ok. 8 mln ha i jest większa od ubiegłorocznej o ok. 2,4 %.
Ocenia się, że powierzchnia zbóż ozimych wynosi ok. 4,6 mln ha, tj. o 4,5 % więcej niż w roku ubiegłym, a zbóż jarych na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego - ok. 3,4 mln ha.
Z przeprowadzonych w I połowie maja br. badań polowych przez rzeczoznawców GUS wynika, że stan przezimowania roślin oraz ich rozwoju jest znacząco lepszy niż przed rokiem. Pszenicę oceniono na 3,8 stopnia kwalifikacyjnego wobec 3,1 w ub.r., a jęczmień na 3,6 wobec 2,9 przed rokiem.
Według ocen IERiGŻ zbiory zbóż ogółem w roku 2004 wyniosą w granicach 26-27 mln t, w tym pszenicy 8,6 – 9,0 mln t, żyta 3,5-3,7 mln t, jęczmienia 3,3-3,4 mln t i kukurydzy 2,4 – 2,6 mln t.
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że przewidywany niższy poziom cen po nowych zbiorach może jednak skłonić część producentów do dłuższego przechowania ziarna i sprzedaży w okresie późniejszym po cenie interwencyjnej. Z kolei znacznie lepsza sytuacja finansowa w bieżącym roku niż w minionych latach podmiotów skupowych – na skutek realizacji sprzedaży zapasów zbóż pochodzących ze zbiorów 2003 r. po dużo wyższych cenach od cen zakupu – może zachęcać je do zakupów zbóż w czasie żniw i przechowania przez kilka miesięcy dla uzyskania wyższych cen w ich sprzedaży.