W Polsce zbiera się 80 tys. ton papryki rocznie. Jesteśmy piątym jej producentem w Europie. Jutro na Praskiej Giełdzie Spożywczej w Ząbkach rozpoczną się Dni Papryki.- Paprykę uprawiam ponad 20 lat. Pod osłonami mam hektar tego warzywa.
Najlepsze były lata osiemdziesiąte, kiedy rynek był nienasycony. Obecnie podaż jest równa popytowi - powiedział Lech Łabęcki, plantator z Grabowa w gminie Potworów. Dlatego jej producenci szukają nowych rynków zbytu.
Współpracujemy z 20 plantatorami. Średnio dziennie przez nasz rynek przechodzi około 5 ton papryki - opisuje Dariusz Bliźniak, dyrektor Praskiej Giełdy Spożywczej. Krajowe warzywo sprzedaje się od sierpnia do listopada (w chłodniach można je przechowywać najwyżej miesiąc). Potem na polski rynek wkracza papryka głównie z Hiszpanii i Grecji, gdzie możliwa jest prawie całoroczna uprawa.
Trzydniowe święto papryki na Praskiej Giełdzie Spożywczej rozpocznie się w czwartek o 12.30. Współorganizatorem, oprócz PGS, jest Mazowiecka Izba Rolnicza oraz Stowarzyszenie Rozwoju Przedsiębiorczości i Inicjatyw Lokalnych. - Zapraszamy, każdy klient, który w świątecznych dniach zrobi zakupy, otrzyma worek papryki gratis - zachęca Janusz Dąbrowski, dyrektor ds. promocji PGS.
Praska Giełda Spożywcza w Ząbkach jest własnością spółki AGRO-TECH (15 akcjonariuszy). Z badań wynika, że przez giełdę przepływa codziennie tysiąc ton artykułów spożywczych. Średnia wartość dziennych obrotów to około 5,5 mln zł. Na terenie rynku działa 120 hurtowni i punktów sprzedaży hurtowej. Codziennie przyjeżdża tutaj około 4 tys. klientów, nie tylko z Mazowsza, ale także ościennych województw.
Historia produkcji samej papryki w Polsce jest stosunkowo niedługa. W 1981 r. Antoni Kwietniewski, przebywając w Holandii, zainteresował się technologią jej uprawy pod osłonami. - W następnym roku założył taką uprawę w swoim gospodarstwie w Woli Wrzeszczowskiej koło Radomia - mówi Jan Mierwiński z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa.
Wówczas pojawienie się jej na stołecznym rynku było hitem. Rósł popyt ze strony hoteli i mieszkańców Warszawy. Obecnie w Polsce zbiory papryki wynoszą około 80 tys. ton. Prawie 80 proc. krajowej produkcji przypada na południową część województwa mazowieckiego: powiaty przysuski, białobrzeski i radomski.