Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zwyczaje żywieniowe Polaków

11 września 2015
Polacy uwielbiają rodzimą kuchnię, która niestety nie jest najzdrowsza. Mimo, iż świadomość dotycząca zdrowego odżywiania się wzrasta, to ikoną polskiej kuchni wciąż pozostaje schabowy z ziemniakami i surówką. Dieta Polaków natomiast jest ciągle uboga w warzywa, owoce oraz przetwory z nich produkowane, takie jak soki i musy.

 
Najczęstsze błędy żywieniowe, popełniane przez Polaków, to nieregularne spożywanie posiłków, pomijanie drugich śniadań oraz podwieczorków. Polacy natomiast często podjadają między posiłkami. Co więcej, spożywają zdecydowanie za mało produktów zalecanych w odpowiednio zbilansowanej diecie, takich jak mleko, ciemne pieczywo, owoce i warzywa. Wartość posiłków, spożywanych przez Polaków odbiega od zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, co jest niejednokrotnie przyczyną chorób cywilizacyjnych[1].

 
Jedną z głównych przyczyn złych nawyków żywieniowych Polaków są nieprawidłowe przyzwyczajenia żywieniowe, które zostały utrwalone już w okresie dzieciństwa.  Inne przyczyny to szybkie tempo życia, które wpływa na częstsze sięganie po niezdrowe, łatwodostępne przekąski,  a także duża dostępność jedzenia typu fast food. Zachowania te, mimo sporej wiedzy na temat zdrowego odżywiania się, są stałym elementem występującym w polskim społeczeństwie[2].

 
Różnice w odżywianiu mieszkańców wsi i miast

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Badawczy Millward Brown[3] wynika, że w aspekcie pozytywnych nawyków żywieniowych przodują mieszkańcy miast[4]. Większość mieszkańców miast (43,9%) spożywa owoce 2-3 razy dziennie, podczas gdy większość mieszkańców wsi (40,8% badanych) spożywa owoce raz dziennie. Podobnie jest w kwestii spożycia warzyw – mieszkańcy miast (50%) spożywają je 2-3 razy dziennie, natomiast mieszkańcy wsi (53,9%) tylko raz dziennie. Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie minimum 5 porcji warzyw i owoców w ciągu dnia. Jedną porcję może zastąpić sok owocowy, warzywny lub owocowo-warzywny[5].

 
Mieszkańcy miast (32,7%) piją soki 2-3 razy dziennie, natomiast mieszkańcy wsi (34,2%) rzadziej niż raz dziennie. Jedynie w kwestii musów spożycie jest podobne. Wynika to z faktu, iż musy to produkty nowe na rynku. Zarówno mieszkańcy miast (69,4%), jak i wsi (59,2%) spożywają je rzadziej niż raz dziennie. „Mus to w pełni identyczny z naturalnymi warzywami i owocami, przetarty produkt. Zawiera drogocenny błonnik oraz witaminy i minerały takie jak owoce lub warzywa, z których został wyprodukowany. Mus nie zawiera dodatku cukru, więc jest produktem w 100% naturalnym.” – zapewnia dietetyk, Agata Ziemnicka-Łaska.

***
 
Kampania „Soki i musy witaminy w SMART formie” jest finansowana z budżetu Unii Europejskiej, Reczpospopolitej Polskiej oraz ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw, stanowiących wkład własny KUPS.

Więcej informacji na temat kampanii jest dostępnych na stronie www.sokiimusy.eu oraz na fanpage „Żyj SMART” na Facebooku.

Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) jest organizacją branżową zrzeszającą producentów soków oraz inne podmioty bezpośrednio współpracujące z branżą sokowniczą. Już od 1993 roku reprezentuje branże w inicjatywach krajowych i unijnych. Współpracuje z instytucjami naukowymi, laboratoriami badawczymi oraz z krajowymi i międzynarodowymi organizacjami branżowymi. Działa również w interesie konsumentów, poprzez powołany Dobrowolny System Kontroli soków i nektarów (DSK), dokładając wszelkich starań w celu stałego zapewnienia wysokiej jakości produktów sokowniczych. Dodatkowo w swojej działalności KUPS realizuje szereg działań promocyjno-edukacyjnych, propagując prawidłowe nawyki żywieniowe, w tym ideę 5 porcji warzyw
i owoców, gdzie jedną z porcji może być szklanka soku.

 

Więcej informacji na temat KUPS jest dostępnych na stronie: www.kups.org.pl

 

[1] http://www.izz.waw.pl/attachments/article/31/ZCzM%202007,1-2,12-21.pdf

[2] http://www.kups.org.pl/index/?id=d54e99a6c03704e95e6965532dec148b

[3] Badanie Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków przeprowadzone przez Instytut Millward Brown w marcu
i kwietniu 2015 r. na próbie 300 kobiet.

[4] miasto powyżej 199 999 mieszkańców

[5] World Health Report 2002. Reducing risks, promoting healthy life. Geneva, World Health Organization, 2002

POWIĄZANE

Uprawa grochu jest prosta. Nie wymaga dużych nakładów. Pozytywnie wpływa na zdro...

Jakie sposoby produkcji owoców są najbardziej popularne w Polsce? Jakie są różni...

W Polsce produkuje się nawet 75 proc. światowych zasobów aronii. Popularność teg...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę