Znaczenie przypraw w naszym żywieniu jest ogromne, przez polepszenie smaku, zapachu lub barwy potrawy stają się bowiem apetyczniejsze, a dzięki temu zwiększa się przyswajalność składników odżywczych w nich zawartych.
W dzisiejszych czasach występuje w jadłospisach coraz więcej warzyw przez co posiłki stają się bardziej urozmaicone i lżej strawne. Nie oznacza to jednak wcale, że nie ma potrzeby stosowania substancji smakowych, przyprawowych. Wręcz odwrotnie, moda na urozmaicone, odpowiednio doprawione potrawy rozprzestrzenia się na całym świecie. Wynika to z faktu, że przyprawy, poza wpływem na poprawę apetytu i trawienia, mają również właściwości lecznicze.
Najnowsze badania potwierdzają, że umiarkowane stosowanie przypraw ma niezwykle korzystny wpływ na nasze zdrowie. Nauka o żywieniu podkreśla rolę przypraw i zawartych w nich substancji w pobudzaniu procesów metabolicznych organizmu ludzkiego.
Przyprawy mają często korzystny wpływ na czynności serca oraz ciśnienie krwi. Obecność olejków lotnych ogranicza rozwój niekorzystnych mikroorganizmów, a niektóre olejki mają nawet działanie bakteriobójcze. Dzięki temu przyprawy przedłużają okres przydatności do spożycia artykułów żywnościowych, a także hamują rozmnażanie się szkodliwych bakterii w jelitach.
Rośliny przyprawowe to jednak nie tylko znane i coraz bardziej popularne u nas przyprawy ziołowe (takie jak m.in. tymianek, bazylia, estragon, majeranek), korzenne (pieprz, goździki, gałka muszkatołowa, ziele angielskie, imbir, cynamon), czy warzywne (czosnek, cebula). To również bardzo pospolite, łatwe do spotkania rośliny, często będące chwastami. Używane przez naszych dziadków, potem zapomniane, teraz zaczynają przeżywać renesans. Dlatego chcemy Państwu przypomnieć niektóre z nich, te najbardziej popularne i najczęściej spotykane.