Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Producencie rolny dowiedz się, gdzie znajduje się twój Bank Żywności!

2 listopada 2015

Banki Żywności - 32 dobroczynne organizacje pozarządowe chcą nawiązać kontakt z lokalnymi producentami rolnymi w całym kraju. Banki Żywności zachęcają gospodarstwa rolne do stałej współpracy na rzecz zapobiegania marnowania żywności i pomocy najbardziej potrzebującym rodzinom w Polsce.



Marnowanie żywności to kradzież żywności ze stołu ubogich


 "Wyrzucane jedzenie jest jakby skradzionym ze stołu ubogich, głodnych! Zachęcam wszystkich do zastanowienia się nad problemem utraty i marnowania żywności, aby znaleźć drogi i sposoby, które podejmując poważnie tę problematykę byłyby nośnikami solidarności i dzielenia się z najbardziej potrzebującymi"
- tak, w dniu Ochrony Środowiska Naturalnego, apelował Papież Franciszek. To przesłanie jest nieustannie aktualne, także w Polsce, gdzie rocznie marnuje się 9 milionów ton żywności.  Nadające się do spożycia jedzenie marnowane jest na wszystkich etapach: produkcji, dystrybucji i konsumpcji.

- W Polsce niemal 3 miliony rodzin żyjących w skrajnym ubóstwie, w tym milion dzieci do 18 roku życia. (GUS 2015).  Zapraszamy do współpracy producentów rolnych do przekazywania produktów spożywczych, których nie udało się sprzedać lub zebrać z pól lub sadów. Banki Żywności szanują trud i pracę rolników włożone w uprawę roślin, warzyw i owoców oraz hodowlę. Tym bardziej chcemy, aby praca ta nie poszła na marne i posłużyła polskim rodzinom, którym, na co dzień brakuje posiłku. -  mówi Marek Borowski, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Żywność - dobro, które angażuje

Bank Żywności to organizacja społeczna (fundacja lub stowarzyszenie) o statusie organizacji pożytku publicznego. W Polsce działają 32 Banki Żywności zrzeszone w Federacji Polskich Banków Żywności.  Jesteśmy wspólnotą organizacji, naszą misją jest ratowanie żywności przed marnowaniem oraz wspieranie żywnością osób najbardziej potrzebujących w Polsce. Naszą misję realizujemy przez: pozyskiwanie produktów spożywczych od sieci handlowych, marketów, sklepów, producentów rolnych i przez organizowanie zbiorek żywności. Następnie przekazujemy żywność lokalnym organizacjom charytatywnym na rzecz osób ubogich m. in. świetlicom i ogniskom dla dzieci, jadłodajniom, domom dziecka, do hospicjów i innych organizacji.  

Zasady współpracy z Bankami Żywności są wystandaryzowane i dopasowane do każdego producenta rolnego, który zdecyduje się przekazać żywność. W ramach projektu "Żywność dobro-które angażuje" - w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG- powstał model współpracy, który krok po kroku objaśnia etapy współpracy dobroczynnej, dbając przy tym o potrzeby darczyńcy. Model pt.: "Jak pomagać i współpracować z Bankami Żywności" jest rozpowszechniany przez lokalne Ośrodki Doradztwa Rolniczego, przez Banki Żywności. Można również się z nim zapoznać i pobrać ze strony bankizywnosci.pl    

Zapraszamy do dobroczynności gospodarstwa rolne, rynki hurtowe i przetwórnie


Lokalne gospodarstwa rolne przekazują darowizny Bankowi Żywności w Chojnicach. Rolnicy samodzielnie zgłaszają chęć przekazania żywności na rzecz osób potrzebujących lub Bank Żywności inicjuję rozmowy z rolnikami. Rolnicy przekazują głównie warzywa np. ziemniaki.  Średnio pozyskiwane jest 7-8 ton produktów rolnych tygodniowo.
Lokalne Rynki Hurtowe i Giełdy Rolno-Spożywcze zachęcane są do podejmowania współpracy z Bankami Żywności opierającej się na dobroczynności. Taka współpraca rozwijana jest między Warszawskim Rolno - Spożywczym Rynkiem Hurtowym na Broniszach oraz Fundacją Bank Żywności SOS w Warszawie.
Dzięki hojności Olsztyńskich młynarzy przetwarzających zboża na mąkę oraz pozyskania zboża od firm skupujących, mąka wydana została organizacjom partnerskim Banku Żywności w Olsztynie. Organizacje przekazywały ją swoim podopiecznym lub wykorzystywały do przygotowania dla nich posiłków. Pozostałości po produkcji np. otręby zostały zagospodarowane na cele paszowe. Istnieje, zatem także możliwość współpracy z przetwórniami.


Więcej informacji na stronie www.bankizywnosci.pl

***

Federacja Polskich Banków Żywności to Organizacja Pożytku Publicznego (KRS 0000063599). Jesteśmy wspólnotą 32 Banków Żywności. Zapobiegamy marnowaniu żywności i niesiemy pomoc żywnościową osobom najbardziej potrzebującym w Polsce.

W 2014 roku Banki Żywności wsparły ponad 1,3 miliona osób potrzebujących w Polsce, przekazując łącznie ponad 47 000 ton żywności na cele społeczne. Oznacza to pomoc żywnościową od Banków Żywności w postaci 12 tirów żywności dziennie.
Pomoc przekazaliśmy do 3 800 organizacji i instytucji społecznych: jadłodajni, świetlic środowiskowych, noclegowni i domów dla bezdomnych, ośrodków wychowawczych, hospicjów, ośrodków wsparcia dla kobiet samotnie wychowujących dzieci, domów dziecka oraz innych instytucji zajmujących się pomocą osobom potrzebującym.

Pomagaj z nami lub pomóż nam pomagać! www.bankizywnosci.pl


Projekt ,,Żywność-dobro, które angażuje” jest współfinansowany z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji.

POWIĄZANE

Uprawa grochu jest prosta. Nie wymaga dużych nakładów. Pozytywnie wpływa na zdro...

Jakie sposoby produkcji owoców są najbardziej popularne w Polsce? Jakie są różni...

W Polsce produkuje się nawet 75 proc. światowych zasobów aronii. Popularność teg...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę