Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Podkarpackie: winobranie opóźni się; będą dobre zbiory

21 września 2015
Winobranie na Podkarpaciu zacznie się nawet dwa tygodnie później niż przed rokiem. "Winiarze nie śpieszą się ze zbiorami, bo słoneczna pogoda sprzyja spokojnemu dojrzewaniu gron" – powiedziała PAP sekretarz Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia Ewa Wawro.

W tym roku zapowiadają się dobre zbiory; od sześciu do 12 ton z hektara. Rok temu było to dwie, trzy tony z ha, a w 2013 r. od siedmiu do 10 ton. "Winobranie ruszy w drugiej połowie września i potrwa co najmniej do połowy listopada, jeśli aura pozwoli. A zapowiada się, że tak" – zauważyła Wawro.

 
Wiele słonecznych dni w tym roku sprawiło, że winiarze nie mieli większych problemów z chorobami winorośli. "Owoców jest dużo i są zdrowe" – dodała.

 
"Natomiast upalne i bardzo suche lato wpłynęło niekorzystanie na zawartość cukru oraz dojrzałość gron; zbyt wysoka temperatura i brak wody pogarszają fotosyntezę. Oznacza to, że wina będzie dużo, ale o tym jakie ono będzie zadecydują wiedza i umiejętności winiarza" – podkreśliła Wawro.

 
Tradycyjnie na Podkarpaciu winobranie rozpoczynają zbiory odmian: solaris, aurora i bianca na wina białe oraz rondo na czerwone. Odmiana regent, druga ze sztandarowych odmian dobrze sprawdzających się w Polsce, a także marechal foch, leon millot zbierane są zazwyczaj dwa tygodnie później.

 
Z kolei dające dobre wina białe odmiany: jutrzenka, seyval blanc, hibernal, johanniter i sibera będą zbierane na przełomie października i listopada.

 
Na Podkarpaciu jest ok. 150 winnic, które zajmują łącznie 150 ha. Przeciętne gospodarstwo winiarskie w regionie zajmuje 20-30 arów.

 
Początki uprawy winorośli na obszarze dzisiejszego Podkarpacia sięgają X-XI wieku. O rozpowszechnieniu upraw winorośli w dawnych wiekach świadczą np. lokalne nazwy geograficzne, jak Winna Góra, Winnica czy Winne, szczególnie liczne na pogórzach karpackich.

 
Winiarstwo na tych terenach stopniowo zanikało w XVI i XVII stuleciu, w dużej mierze za sprawą konkurencji win węgierskich, które wówczas zaczęły być masowo przywożone do Polski.

 
Uprawa winorośli powróciła na Podkarpacie w połowie lat 80. ubiegłego wieku. Najwięcej winnic jest w okolicach Jasła, Krosna, Dębicy, Przeworska i Rzeszowa.

POWIĄZANE

Uprawa grochu jest prosta. Nie wymaga dużych nakładów. Pozytywnie wpływa na zdro...

Jakie sposoby produkcji owoców są najbardziej popularne w Polsce? Jakie są różni...

W Polsce produkuje się nawet 75 proc. światowych zasobów aronii. Popularność teg...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę