Muszka plamoskrzydła pojawiła się w Polsce jesienią 2014 roku na terenie województw wielkopolskiego i podkarpackiego, na plantacji borówki wysokiej oraz maliny.
Drosophila suzuki jest szkodnikiem polifagicznym, który może występować na wszystkich dojrzewających i nieuszkodzonych owocach miękkich na plantacjach borówki wysokiej, maliny, jeżyny, truskawki, porzeczki, moreli, brzoskwini, czereśni, wiśni i śliwy. Szkodnik atakuje również owoce gatunków dziko rosnących: bzu czarnego, jagody leśnej, jeżyny, czereśni ptasiej, antypki i innych.
Muszka plamoskrzydła uszkadza owoce osiągające dojrzałość zbiorczą. W wyniku porażenia miąższu owoce gniją, a następnie fermentują. Uszkodzenia mogą być widoczne dopiero podczas transportu owoców bądź ich sprzedaży – tracą wartość handlową.
We Włoszech przy dużym zagrożeniu i braku zwalczania straty plonu wynosiły nawet 100 %. Drosophila suzuki rozprzestrzenia się w Europie bardzo szybko, przemieszczając się w ciągu roku na odległość około 1400 km. W jednym sezonie może rozwijać około 10 pokoleń.
Szczegółowa metodyka prowadzenia obserwacji występowania muszki plamoskrzydłej w Polsce, znajduje się na stronie internetowej Instytutu Ogrodnictwa: www.inhort.pl .