Od drugiego tygodnia po kwitnieniu powinniśmy przystąpić do dokarmiania owoców jabłek wapniem ( np. chlorkiem wapnia ) poprzez nawożenie dolistne , używając roztworu o stężeniu 0,4 % na początku i stopniowo w kolejnych zabiegach zwiększamy stężenie o 0,1% , by w czwartym i następnych uzyskać poziom 0,7%
Nie należy opryskiwać drzew w dni słoneczne i upalne, bo może wtedy dojść do poparzenia liści i owoców. Dokarmiając jabłka wapniem zabezpieczamy owoce przed chorobami w okresie przechowywania. Należy również przymierzać się do cięcia letniego - jednorocznych przyrostów i pędów wyrastających z pąków śpiących , które powodują silne zacienianie owoców i ich słabe wybarwienie. Należy jednak podejść do tego zabiegu z rozwagą, gdyż zbyt wcześnie i nieprawidłowo wykonane cięcie może powodować niewyrastanie owoców lub narażenie ich na oparzenia słoneczne.
Należy również zadbać o truskawki , aby rośliny wykształciły dużo pąków kwiatowych na przyszły rok i były przygotowane do okresu spoczynku w zimie. W tym celu w 2 roku założenia plantacji , gdy liście są porażone przez choroby lub szkodniki konieczne jest skoszenie roślin na wysokości około 5 cm od ziemi. Należy też dokarmić rośliny , uwzględniając zapotrzebowanie roślin. Zasilanie nawozami mineralnymi/ głównie azotowymi/ wykonujemy także po zbiorach owoców . Na plantacjach 2 –letnich i starszych pojawił się przędziorek , który w ciepłym lecie i jesienią rozmnaża się bardzo szybko . Należy go zwalczyć , gdyż osłabienie zdrowotności plantacji powoduje, że rośliny narażone są na dodatkowe stresy.