aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Bluszczyk kurdybanek

12 marca 2004

Glechoma hederacea L.

Opis. Jest to bylina wysokości 10 - 40 cm, z rodziny wargowych (Lamiaceae syn. Labiatae), o pełzającej łodydze i wzniesionych pędach kwiatowych. Liście są naprzeciwległe, nagie, nerkowate lub sercowate. Z pachwin liści wyrastają nieliczne niebieskawe do niebieskofioletowych, różowe, rzadziej białe kwiaty zebrane w pozorne okółki.

Kwitnienie: kwiecień - czerwiec.

Zasięg. Bluszczyk kurdybanek występuje w całej Europie i Azji. Spotyka się go w zaroślach, ogrodach, widnych lasach, na łąkach i pastwiskach, przydrożach oraz bardzo często na polach uprawnych od nizin po góry.

Zbiór. Bluszczyk kurdybanek występuje pospolicie, toteż zbędna jest jego uprawa. Zbiera się młode kwitnące ziele w kwietniu lub maju, najpóźniej w czerwcu i lipcu, ścinając je tuż nad powierzchnią ziemi. Ziele ma słaby aromat i korzenny, gorzkawy smak.

Zawartość substancji i działanie. Ziele zawiera gorycz glechominę, olejek lotny, garbniki, żywice, cholinę, witaminy i inne substancje. Pobudza przemianę materii, a jako przyprawa jest zalecane w razie niedostatecznego wydzielania soku żołądkowego i żółci. Działa dodatnio na przewody moczowe oraz zapobiega nieżytowi żołądka i jelit. Okazało się pomocne w schorzeniach dróg oddechowych.

Przyprawa i jej zastosowanie. Przyprawę stanowi ziele świeże lub suszone o barwie szarozielonej. Surowiec należy suszyć ostrożnie i przechowywać w szczelnie zamkniętych naczyniach, chroniąc przed światłem. Już w ś redniowieczu stosowano bluszczyk kurdybanek w kuchniach europejskich. Mniemano wówczas, że chroni on przed zarazą i czarami. Obecnie jest to bardzo rzadko stosowana przyprawa; w stanie świeżym dodaje się bluszczyku do zupy ziemniaczanej bądź jarzynowej, jaj sadzonych, omletów, farszu, masła ziołowego i serów. Suszone ziele znajduje się w mieszankach przyprawowych dodawanych do zup, duszonego mięsa, warzyw, sosów i kotletów.

Inne informacje. Bluszczyk kosmaty (G. hirsuta Waldstein et Kitaibel), okazalszy, silnie owłosiony, o kwiatach jasnoniebieskich, nie nadaje się na przyprawę z powodu odrażającego zapachu. Spotyka się go na wschodzie Europy Środkowej i w Europie Południowej.


„Mięso wielkanocne" na sposób staroczeski

250 g gotowanej lub duszonej wołowiny, 200 g gotowanej wieprzowiny, 200 g gotowanej cielęciny, 6 jaj, sól i pieprz, 4 bułki, 2 łyżki mleka, 2 łyżki masła, 2 łyżki posiekanego ziela kurdybanku, 2 łyżki posiekanej młodej pokrzywy, l łyżka posiekanej pietruszki.

Mięso i bułki kroi się na małe kostki, miesza z mlekiem, rozpuszczonym masłem i rozmąconymi jajami. Dodaje drobno posiekane zioła, pieprz i sól. Uzyskaną masą napełnia się wysmarowaną masłem formę i piecze w podgrzanym do 200 °C piekarniku przez 25-30 minut.

Tę tradycyjną czeską potrawę wielkanocną podaje się na gorąco bądź na zimno.


POWIĄZANE

Uprawa grochu jest prosta. Nie wymaga dużych nakładów. Pozytywnie wpływa na zdro...

Jakie sposoby produkcji owoców są najbardziej popularne w Polsce? Jakie są różni...

W Polsce produkuje się nawet 75 proc. światowych zasobów aronii. Popularność teg...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę