Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

ARR: ostatnie dni na składanie wniosków w programie "owoce w szkole"

1 lipca 2015
Tylko do 3 lipca Agencja Rynku Rolnego będzie przyjmowała zgłoszenia szkół podstawowych chcących uczestniczyć w programie "owoce w szkole" w I semestrze roku szkolnego 2015/2016. Łączny budżet programu wynosi ok. 88 mln zł.

Kilka dni temu minister rolnictwa Marek Sawicki podpisał rozporządzenie regulujące realizację tego programu w polskich szkołach. Uczniowie szkół podstawowych już po raz siódmy będą mogli bezpłatnie jeść w szkołach owoce i warzywa.

 
W roku szkolnym 2015/2016 dostawy owoców i warzyw do szkół mogą rozpocząć się już od 21 września, ale wcześniej szkoły muszą zawrzeć umowy z dostawcami owoców i warzyw - informuje ARR, która administruje programem.

 
Polska otrzymała z Komisji Europejskiej trzecie co do wielkości środki na realizację programu w UE - ponad 18 mln euro, a łączny budżet programu na rok szkolny 2015/2016 wraz z wkładem krajowym wyniesie ok. 20,5 mln euro (ok. 87,8 mln zł). Oznacza to, iż Polska jest obecnie jednym z największych beneficjentów programu w UE, obok takich krajów jak Włochy i Niemcy.

 
Celem unijnego programu jest promowanie wśród dzieci zdrowej diety oraz zmianę nawyków żywieniowych, a w szczególności zwiększenie ilości spożywanych przez nie owoców i warzyw. Jest to istotne ze względu na coraz częściej pojawiająca się wśród najmłodszych otyłości i nadwagę.

 
Z najnowszych badań wynika, iż problem ten dotyczy już jednej czwartej dzieci w UE. W opinii KE, program owoce i warzywa w szkole, działając na dużą skalę, a przy tym stając się nieodłącznym elementem codziennego życia szkół, może skutecznie przyczynić się do odwrócenia tych niekorzystnych trendów.

 
W ramach programu dzieci otrzymują 2-3 razy w tygodniu świeże owoce i warzywa oraz soki. W skład porcji owocowo-warzywnych wchodzą: jabłka, gruszki, truskawki, borówki amerykańskie, marchewki, papryka, rzodkiewki, kalarepka, pomidorki oraz soki owocowe i warzywne.

 
Nierozłącznym elementem programu są specjalne działania edukacyjne, w których uczestniczą dzieci. Szkoły podstawowe, które biorą udział w programie, co najmniej dwa razy w semestrze organizują zajęcia, w ramach których dzieci uczą się m.in. zasad zdrowego odżywiania oraz pochodzenia owoców i warzyw. Najpopularniejsze działania to warsztaty kulinarne, zakładanie ogródków przyszkolnych, wycieczki do sadów.

 
Realizacja programu jest oceniana, by stwierdzić, czy w realizowane są zakładane cele, a przede wszystkim czy wpływa na zmianę nawyków żywieniowych dzieci.

 
Co roku zwiększa się liczba szkół i dzieci biorących udział w programie. Ponieważ jego budżet jest ograniczony, program jest skierowany do młodszych uczniów, u których najłatwiej ukształtować trwałe nawyki żywieniowe. W roku szkolnym 2014/2015 tzw. grupa docelowa została rozszerzona o dzieci z „zerówki” i objęła ponad 1,389 tys. dzieci, z których 96 proc. wzięło udział w programie.

 
W roku szkolnym 2015/2016, według danych ministerstwa edukacji, w programie będzie mogło uczestniczyło nawet ponad 1,6 mln dzieci z klas 0-III szkoły podstawowej.

 
Od początku uruchomienia programu w roku szkolnym 2009/2010 zarówno liczba dzieci uczestniczących w programie, jak i liczba szkół podstawowych wzrosły ponad 4-krotnie. Początkowo w roku szkolnym 2009/2010 w programie uczestniczyło zaledwie ok. 2,5 tys. szkół, i ok. 27 proc. dzieci z grupy docelowej - przypomniała Agencja. Ale już w kończącym się roku szkolnym 2014/2015 w programie wzięło udział już przeszło 1,340 mln dzieci z ok. 11,3 tys. szkół podstawowych.

 
Program Owoce i warzywa w szkole finansowany jest z budżetu UE (88 proc.) i budżetu krajowego (12 proc.) a wraz z rozwojem programu zwiększeniu uległ również budżet programu, zarówno w wymiarze unijnym jak i krajowym. KE zdecydowała o zwiększeniu budżetu programu od roku szkolnego 2014/2015 z 90 mln euro do 150 mln euro na rok szkolny, co przełożyło się również na wzrost środków jakie otrzymała na jego realizację Polska.



POWIĄZANE

Uprawa grochu jest prosta. Nie wymaga dużych nakładów. Pozytywnie wpływa na zdro...

Jakie sposoby produkcji owoców są najbardziej popularne w Polsce? Jakie są różni...

W Polsce produkuje się nawet 75 proc. światowych zasobów aronii. Popularność teg...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę