Ptak_Waw_CTR_2024

Orkisz wraca do łask

19 czerwca 2009
Wspomina o nim Biblia. W starożytnym Rzymie był podobno posiłkiem gladiatorów i sportowców biorących udział w igrzyskach. Powszechnie uprawiano go w średniowieczu. Później stopniowo popadał w zapomnienie, by pod koniec XX wieku zyskać sobie uznanie wśród rolników ekologicznych i ich klientów. Orkisz, bo o nim mowa, w ostatnich latach przeżywa swój renesans.
Na sklepowych półkach znaleźć można najróżniejsze ekologiczne produkty z orkiszu: makaron, chleb, kaszę, płatki, kawę czy piwo. Dlaczego stał się tak popularny? Ponieważ posiada więcej pozytywnie wpływających na nasz organizm składników niż jakiekolwiek inne zboże. Jest lekkostrawny i łatwo przyswajalny. Zawiera wysokowartościowe białko, o innej niż pszenica strukturze oraz wiele kompleksowych węglowodanów i kwasów tłuszczowych nienasyconych. I jeszcze witaminy... A,E,D oraz B1, B2 i B6 oraz żelazo, magnez, fosfor i wapno.
Orkisz bardzo dobrze nadaje się do uprawy ekologicznej. To właśnie uprzemysłowienie i chemizacja upraw zbóż sprawiły, że popadł w zapomnienie w XIX wieku. Łatwiejsze w uprawie i prostsze do zbioru nasiono nie musi jednak oznaczać korzystniejsze dla zdrowia.
Oprócz walorów odżywczych orkiszowi przypisywane są także właściwości lecznicze. Jego zalety dostrzegła już w średniowieczu święta Hildegarda z Bingen zapoczątkowując tzw. ,,Hildegardmedizin". Orkisz wzmacnia ciało, pozytywnie wpływa na krążenie krwi i usposobienie. Zaleca się go przy przemęczeniu, alergiach oraz chorobach wątroby i nerek. Zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych. Dieta oparta na orkiszu pozwala obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Dzięki temu ziarnu, diabetycy, po konsultacji z lekarzem, mogą zażywać mniej insuliny. Co ważne, orkisz, choć zawiera sporo glutenu, może się stać alternatywą dla niektórych osób nie tolerujących glutenu. Takie przypadki zaobserwowano już w praktyce.
Produkty zawierające ziarna orkiszu, będącego przodkiem pszenicy uprawnej, stanowią bazę dla diet stosowanych przy leczeniu dolegliwości skóry, błon śluzowych, niestrawności oraz problemów z przemianą materii. Z leczniczych walorów orkiszu skorzystać można także nie spożywając go: jego łuska doskonale nadaje się on do wypełnienia poduszek i materacy. Działają one dobroczynnie na krążenie, zwalczają bóle reumatyczne i bezsenność.
(aku)


POWIĄZANE

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...

Rzepak ozimy w okresie jesiennym wymaga nawożenia dolistnego, które jest uzupełn...

Skończyły się żniwa kukurydzy kiszonkowej, rozpoczyna się zbiór odmian zbieranyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę