O zwalczaniu ślimaków w uprawach roślin warzywnych i ozdobnych w gruncie i pod osłonami
29 maja 2009
Gdy stwierdzono występowanie ślimaków, w związku z tym można przystąpić do ich zwalczania. Zabieg środkami ochrony roślin należy wykonać wieczorem w okresie największej aktywności szkodnika, zabieg można powtórzyć w miarę potrzeby. Przy wyborze środka należy kierować się rodzajem uprawy.
Ślimaki żerują nocą oraz w pochmurne dni. Szkieletują liście pozostawiając ślady śluzu na powierzchni roślin.
*Uwaga*
* Do zabiegów zwalczania danego organizmu szkodliwego można stosować tylko środki ochrony roślin dopuszczone do stosowania przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Szczegółowe informacje o środkach ochrony roślin dopuszczonych do stosowania w Polsce są dostępne na stronie internetowej:
www.minrol.gov.pl <http://www.minrol.gov.pl/> >Informacje Branżowe >Produkcja Roślinna >Ochrona Roślin.
- Przed przystąpieniem do zabiegu należy zapoznać się z treścią etykiety-instrukcji stosowania środka ochrony roślin znajdującej się na opakowaniu w celu ograniczenia ryzyka dla ludzi i środowiska. W szczególności należy ściśle przestrzegać dawek preparatów, terminów ich stosowania, okresów prewencji (ochrona pszczoły miodnej) i karencji.
- Zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin w produkcji rolnej mogą być wykonywane przez osoby, które posiadają aktualne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin przy użyciu opryskiwaczy. Środki ochrony roślin należy stosować tylko sprzętem sprawnym technicznie.**
- Posiadacze gruntów, na których prowadzone są zabiegi ochrony roślin są zobowiązani do prowadzenia ewidencji wykonywanych zabiegów i przechowywania jej przez okres co najmniej 2 lat od wykonania zabiegu [art. 71 pkt. 1, 2 i 3 Ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin (tekst jednolity Dz. U. z 2008 r. Nr 133, poz. 849 z poźn. zm.)] .