Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Niewielu chętnych do prowadzenia skupu interwencyjnego zboża

23 września 2004

Tylko, albo aż dziewięć firm z Kujaw i Pomorza złożyło swoją ofertę prowadzenie skupu interwencyjnego.

W innych województwach podmiotów zainteresowanych interwencją na rynku zbóż jest jeszcze mniej. Skup w każdym powiecie? W kraju wyznaczono 314 centrów interwencyjnych, a w woj. kujawsko-pomorskim - 34: 18 centrów dla pszenicy (bez Tucholi), 10 dla jęczmienia i 6 dla kukurydzy.

Żeby w powiecie powstało centrum interwencyjne musiał być spełniony jeden z trzech warunków: przewaga produkcji danego zboża nad popytem, dobra infrastruktura magazynowa oraz strategiczne znaczenie regionu.

- Mam nadzieję, że w każdym powiecie będzie jedna firma skupująca zboże w systemie interwencyjnym - w sierpniu mówiła "Pomorskiej" Edyta Zakrzewska , dyr. bydgoskiego oddziału Agencji Rynku Rolnego. Właściciele magazynów mieli składać oferty w agencji do 15 września.

Ponieważ chętnych w całym kraju można było policzyć na palcach jednej ręki, ARR przedłużyła ten termin do 8 października. - Do tej pory oferty złożyło dziewięć firm zbożowych z Kujaw i Pomorza - informuje Adam Koc z bydgoskiego oddziału ARR.

- To najlepszy wynik w kraju. Przedsiębiorcy nie kwapili się do uczestnictwa w skupie interwencyjnym z powodu bardzo trudnych warunków, które stawiała im ARR: magazyny na co najmniej 8 tys. ton, czy poręczenia w wysokości 110 euro za tonę zmagazynowanego zboża (w formie gwarancji bankowej lub depozytu).

Łagodzenie wymogów Wobec braku chętnych do prowadzenia skupu interwencyjnego agencja złagodziła warunki stawiane przedsiębiorstwom. - Teraz nie będzie żadnego kryterium dotyczącego pojemności magazynów - wyjaśnia dyr. Zakrzewska.

- W momencie podpisania umowy z agencją przedsiębiorca musi przedstawić promesę bankowej gwarancji - 6 złotych za tonę, a dopiero przed przyjęciem pierwszej partii ziarna - gwarancję bankową w wysokości 110 euro za tonę. Będzie to kosztowało firmę 80 groszy za tonomiesiąc. Agencja obniżyła też minimalną partię zbóż przyjętą w czasie skupu z 1000 do 500 ton.

Nie zmieniły się natomiast wymogi agencji dotyczące sprzętu magazynowego i laboratoryjnego. Centrum interwencyjne to miasto powiatowe. Rolnik odstawiający zboże do magazynu interwencyjnego z własnej kieszeni opłaci tylko koszty transportu zboża na taką odległość, jaka dzieli jego gospodarstwo od stolicy powiatu.

Jeśli magazyn jest w większej odległości, tę różnicę pokryje agencja. W listopadzie cena tony pszenicy, jęczmienia i kukurydzy o określonych parametrach wyniesie 101,31 euro (wg wczorajszego kursu to 439 zł/t). Później będzie się zwiększać o 0,46 euro miesięcznie.


POWIĄZANE

Analitycy Conab spodziewają się, że całkowite zbiory plonów w Brazylii w sezonie...

Post szacuje, że produkcja jabłek, gruszek i winogron stołowych w Chinach wzrośn...

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę