Ptak_Waw_CTR_2024

Mała szansa na reformę

9 maja 2007
Już w czerwcu powinna być podjęta decyzja w sprawie reformy unijnego rynku owoców i warzyw. Ale szansę na przegłosowanie korzystnych dla nas rozwiązań są niestety minimalne. Nasze postulaty popierają jeszcze tylko dwa kraje członkowskie.

Na forum Rady Ministrów Rolnictwa Unii Europejskiej poparłyby nas tylko Łotwa i Litwa. A oczekiwanie mamy bardzo duże. Przede wszystkim liczymy na dłuższą listę owoców i warzyw, które sprzedawane do zakładów przetwórczych korzystają z unijnej dotacji. Obecnie taką pomoc otrzymują tylko plantatorzy pomidorów. A oczekują jej także producenci jabłek, truskawek czy wiśni. Bruksela nie chce nawet o tym słyszeć. Zasadą reformy jest oddzielenie płatności od produkcji. A to oznacza, że taka forma pomocy w ogóle zniknie. Rząd lobbuje w tej sprawie. Wysłał już list ukazujący trudną sytuację sektora owoców i warzyw w Polsce.

- Komisja Europejska i inne kraje członkowskie, które zapoznały się z tym raportem nie pozostawią Polski samej z tym problemem i liczymy na solidarność w tym zakresie – mówi Waldemar Guba – ministerstwo rolnictwa.

Oburzenie plantatorów budzi zwłaszcza fakt, że Komisja Europejska zamierza zaoszczędzone na producentach pomidorów pieniądze rozdysponować między wszystkich rolników w kraju. Polska domaga się, aby zostały rozdzielone tyko między plantatorów. - Rzucając tę kwotę, dopłaty obszarowe, nie dając wsparcia tym producentom, praktycznie kończy się możliwość kończy się możliwość konkurencji z krajami, które wywalczyły te dopłaty. – mówi Andrzej Górczyński – KRIR.

Jest natomiast szansa, że z akceptacją spotkają się nasze pomysły na zmianę zasad rozdzielania pomoc finansowej dla wstępnie uznanych grup producenckich. – Chodzi nam o wyższe wsparcie i łatwiejsze procedury – dodaje Waldemar Gruba.

Komisja Europejska planuje także zwiększenie unijnego wsparcia dla grup producenckich. Po reformie to właśnie przez grupy ma przechodzić większość pomocy dla sektora owoców i warzyw.


POWIĄZANE

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...

Rzepak ozimy w okresie jesiennym wymaga nawożenia dolistnego, które jest uzupełn...

Skończyły się żniwa kukurydzy kiszonkowej, rozpoczyna się zbiór odmian zbieranyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę