Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Kaczyniec czyli coś na żółtaczkę

19 kwietnia 2004

Słowo "knieć błotna" brzmi jak hasło do krzyżówki, ale jeśli powiemy "kaczyniec", to sprawa będzie raczej jasna. Kaczyniec to roślina nieodłącznie związana z podmokłymi łąkami, brzegami potoków, czy źródłami.

Roślina dosłownie tapla się w błocie jak kaczka, więc pewnie stąd nazwa skojarzona z kaczką, a stąd prosta droga do kaczyńca. Ciemnozielone, nerkowate liście w pełnym słońcu błyszczą jak nawoskowana podłoga. Najbardziej atrakcyjne i widoczne z oddali są kwiaty: duże, żółtozłote, błyszczące, nie zamykają się podczas wiosennych deszczów, tak, że pyłek może być przenoszony przez wodę. Za to w pogodne dni każdy kwiat jest starannie penetrowany przez tabuny pszczół i trzmieli. Spacerowicze i turyści też nie potrafią oprzeć się urokowi błotnej knieci i zrywają całe wiązanki kwiatów. Radość krótka, bo przesycony wodą kaczyniec szybko więdnie, a urokliwie wygląda tylko w naturalnym środowisku.

Kiedyś kaczyniec był nie tylko ozdobą: w XVI i XVII wieku obowiązywała medyczna teoria, że choroby zwalcza się roślinami których wygląd przypomina schorowany narząd, lub kojarzy się w jakiś sposób z dolegliwością. Żółte kaczyńce namiętnie stosowano jako środek przeciw... żółtaczce. Do niedawna barwnik z kwiatów dodawano do masła, żeby nadać mu charakterystyczny "wiejski" kolorek, zaś młode, nierozwinięte kwiatowe pąki marynowane w occie i soli dodawano jako namiastkę kaparów od potraw z jaj. Nie sprawdzałem, jak to smakuje, bo się boję. Świeża roślina jest lekko trująca...


POWIĄZANE

Analitycy Conab spodziewają się, że całkowite zbiory plonów w Brazylii w sezonie...

Post szacuje, że produkcja jabłek, gruszek i winogron stołowych w Chinach wzrośn...

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę