Ptak_Waw_CTR_2024

Jaka Rada na bakteriozę ziemniaka?

2 lutego 2009
Historia powołania i sposobu pracy specjalnego zespołu eksperckiego przy MRiRW, który otrzymał zadanie przygotowania propozycji rozwiązania  problemu  bakteriozy pierścieniowej ziemniaka w Polsce, jest  niepokojącym sygnałem, że machina urzędnicza przy ulicy Wspólnej 30 w Warszawie niekoniecznie  jest nastawiona na szybkie rozwiązywanie palących problemów rolnictwa.  Zespół ekspercki, o którym mowa, nosi oficjalną nazwę „Rady do spraw opracowania propozycji działań mających na celu ograniczenie występowania bakteriozy pierścieniowej  ziemniaka na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”, a popularnie zwany jest „ Radą ds. Cms” (od skrótu łacińskiej nazwy czynnika sprawczego tej groźnej choroby kwarantannowej – Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus).

Pomysł powołania specjalnej grupy eksperckiej pojawił się w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi we wrześniu 2006 roku, a więc … 2,5 roku temu. Okazało się, że „od pomysłu do przemysłu”  droga może być długa i daleka, gdyż - pomimo niewątpliwie dużej wagi i pilności problemu - od  decyzji o uruchomieniu procedury powołania Rady ds. Cms do dnia przyjęcia stosownego zarządzenia ministra minęło …  ok. 9 miesięcy, a przecież nie była to ustawa, ani nawet rozporządzenie, gdzie wymagane są mniej lub bardziej szerokie uzgodnienia i konsultacje, tylko zwykła samoistna decyzja administracyjna Ministra. Wg nieoficjalnych doniesień jedną z „ważnych” przyczyn tak długich przygotowań do wdrożenia w życie pomysłu było zastanawianie się urzędników nad kwestią, czy, a jeśli tak, to w jaki sposób, zwracać ekspertom koszty podróży na posiedzenia Rady. Powołanie Rady ds. Cms do życia nastąpiło ostatecznie dnia  22 maja 2007 r. na mocy  Zarządzenia nr 9 Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  Koordynacja prac Rady została powierzona dyrekcji Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin.  Ci, co spodziewali się teraz przyśpieszenia, niestety srogo się zawiedli. Na zwołanie pierwszego  inauguracyjnego posiedzenia Rady wszystkim zainteresowanym, w tym 27-osobowemu gronu ekspertów, przyszło czekać jeszcze dłużej, niż na sam akt powołania Rady, bo niemal … 10 miesięcy. Jak wyjaśnia obecnie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi tak długi okres oczekiwania na zwołanie pierwszego posiedzenia Rady wiązał się … ze zmianami kadrowymi w ministerstwie i koniecznością zmiany zarówno Przewodniczącego Rady, jak i jego Zastępcy. Na inauguracyjnym  spotkaniu Rady podjęta została decyzja o podziale członków 27-osobowego zespołu na 4 podzespoły tematyczne. Tym samym prace Rady „zostały przeniesione” na poziom podzespołów tematycznych. Od tego czasu minęło znów niemal … 9 miesięcy i wg informacji uzyskanej z Departamentu odpowiedzialnego za skuteczność prac Rady nadal  trwa praca w podzespołach. Po zakończeniu działania podzespołów ma zostać opracowany, jak to określono, materiał zbiorczy, który następnie zostanie poddany pod dyskusję wszystkich członków Rady na kolejnym posiedzeniu. Z-ca dyrektora Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin Bogusław Rzeźnicki zapowiada, że materiał końcowy z prac Rady powinien zostać przygotowany przed końcem pierwszego półrocza 2009 r. Jeżeli podany termin zostanie dotrzymany,  oznaczać to będzie, że od pomysłu powołania Rady do pojawienia się jej oficjalnych propozycji ograniczenia problemu bakteriozy pierścieniowej ziemniaka minie  prawie … 3 lata.
Ale nawet gdyby okazało się, że wszystkie przygotowane propozycje są adekwatne do sytuacji, trafiają w potrzeby i zostaną przyjęte do realizacji bez dalszej dyskusji, to branża ziemniaczana  będzie musiała z kolei czekać cierpliwie na wcielenie tych propozycji w życie. Najprawdopodobniej wdrażanie przyjętych propozycji będzie  wymagało nie tylko zwykłych decyzji administracyjnych ministra czy też głównego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa, lecz co najmniej zmian w stosownych rozporządzeniach, a niewykluczone, że i w ustawach. Pojawia się zatem pytanie, ile potrwa to wszystko? Ile jeszcze polskie rolnictwo poniesie strat w branży ziemniaka, zanim administracja wykona skutecznie to, do czego się zobowiązała?
Poprzednia informacja na temat Rady ds. Cms na naszym portalu:
http://www.ppr.pl/artykul.php?id=152276&dzial=2

POWIĄZANE

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...

Rzepak ozimy w okresie jesiennym wymaga nawożenia dolistnego, które jest uzupełn...

Skończyły się żniwa kukurydzy kiszonkowej, rozpoczyna się zbiór odmian zbieranyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę