Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

II Okrągły stół - Biokomponenty - produkt niechciany czy poszukiwany?

7 kwietnia 2009
Wczoraj, z inicjatywy ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego odbyła się druga debata pod hasłem „Biokomponenty – produkt niechciany czy poszukiwany” będąca kontynuacją zeszłorocznego spotkania ministra z przedstawicielami wszystkich podmiotów działających na rynku biokomponentów i biopaliw.
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele resortów: finansów, skarbu państwa, gospodarki i środowiska, a także Urzędu Regulacji Energetyki oraz producentów paliw, biopaliw i biokomponentów. Podczas dyskusji przeanalizowana została sytuacja na rynku biokomponentów i biopaliw ciekłych.
Szef resortu rolnictwa rozmawiał z uczestnikami o działaniach, które do tej pory już podjęto oraz o tych, które należy podjąć w najbliższym czasie w celu aktywizacji sektora biopaliwowego oraz poprawy jego ogólnej sytuacji, którą oceniono jako złą mimo realizacji określonych na ten rok Narodowych Celów Wskaźnikowych.
Minister Marek Sawicki poinformował, że podejmując w resorcie analizę i ocenę realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego za 2008 r. ustalono, że około 60% biokomponentów pochodziło z importu i przywozu wewnątrzwspólnotowego. Dane dotyczące zużycia oraz produkcji krajowej i przywozu nie bilansują się, jest to sytuacja niepokojąca i wymagająca natychmiastowej reakcji. Rozbieżności w danych dają podstawy do oceny, iż z ulgi w podatku akcyzowym korzystają w największym stopniu biokomponenty importowane spoza Unii Europejskiej. Krajowa produkcja alkoholu etylowego oraz bioetanolu spadła do najniższego poziomu od co najmniej pięciu lat.
Ulga w podatku akcyzowym (podatek, który nie wpłynął do budżetu) nie przyniosła oczekiwanych korzyści gospodarczych i społecznych. Nie stworzono nowych miejsc pracy jak też nie zagospodarowano nadwyżek dostępnych surowców rolnych.
Przedstawiciele koncernów paliwowych LOTOS i ORLEN zapewniali, że ponad ¾ biokomponentów wykorzystywanych do produkcji biopaliw w 2009 r. pochodzi z od dostawców krajowych. Jednocześnie zwrócili uwagę, że w najbliższym czasie, w świetle kończących się prac nad unijną dyrektywą w sprawie promocji źródeł odnawialnych, która wchodzi w skład pakietu energetyczno – klimatycznego, podstawowym problemem do rozwiązania będzie kwestia emisyjności krajowych biopaliw w stosunku do paliw kopalnych.
Goście reprezentujący branżę producentów biokomponentów nie zgodzili się z oceną branży paliwowej, podnieśli także sprawę zbyt restrykcyjnych przepisów będących we właściwości Ministerstwa Finansów, a związanych z problematyką rozliczeń ubytków nadmiernych bioetanolu podczas transportu. Przedstawiciel resortu finansów zapewnił zebranych, że jest za liberalizacją kontroli, tak aby odbywała się między producentem i odbiorcą, a nie jak dotychczas angażowała w to wyznaczonych urzędników.
Na zakończenie minister poinformował zebranych, że zwrócił się do Premiera, aby na najbliższej Radzie Ministrów została szczegółowo omówiona sytuacja na rynku biokopmponentów i ich wpływu, na poprawę sytuacji gospodarczej kraju, jak również zwiększenia zatrudnienia, co jest szczególnie ważne w warunkach kryzysu gospodarczego. W opinii Ministra sytuacja jest już na tyle poważna, że niezbędne jest podjęcie odpowiednich kroków, które przyczynią się do poprawy wykorzystania krajowego potencjału.

Materiały konferencyjne
- wystąpienie Ministra (.pdf)
- prezentacja (.pdf)


POWIĄZANE

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...

Rzepak ozimy w okresie jesiennym wymaga nawożenia dolistnego, które jest uzupełn...

Skończyły się żniwa kukurydzy kiszonkowej, rozpoczyna się zbiór odmian zbieranyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę