Eksport pomidorów z Polski w okresie styczeń-maj 2009
28 sierpnia 2009
Według danych Eurostatu, w miesiącach styczeń-maj 2009 eksport pomidorów z Polski ukształtował się na poziomie 19,6 tys. t i tym samym był o 25% wyższy w porównaniu z analogicznym okresem roku 2008. Mimo, że zmniejszył się wolumen sprzedaży do krajów unijnych (o 41% rok do roku, do 3,8 tys. t), znacząco wzrósł eksport tych warzyw do krajów spoza Wspólnoty (o 71% rok do roku, do poziomu 15,8 tys. t). Tak silnemu wzrostowi sprzedaży zagranicznej pomidorów sprzyjał przede wszystkim słaby złoty, zwiększający opłacalność eksportu.
Dane Eurostatu wskazują, że w omawianym okresie przywóz pomidorów z zagranicy osiągnął poziom ok. 59 tys. t, co w relacji rocznej oznacza 11% spadek. O 13% rok do roku obniżył się import z państw unijnych, o czym mogły decydować wysokie ceny pomidorów, będące m.in. konsekwencją deprecjacji złotego względem euro. Ok. 71% pomidorów w
imporcie ogółem (z UE, jak i spoza UE) dostarczono z Hiszpanii i Holandii (w analogicznym okresie ubiegłego roku z tych krajów pochodziło 86% pomidorów łącznie przywiezionych do Polski).
Wzrosło za to znaczenie Niemiec i Włoch jako dostawców omawianych warzyw do naszego kraju. Mimo mniejszego popytu importowego, krajowi dostawcy
pomidorów deklarują, że nie odczuli mniejszego zapotrzebowania na swój towar. Ich zdaniem popyt na rynku wewnętrznym był znaczny, choć ceny pomidorów pozostawały na wyższym poziomie niż w roku 2008. Prawdopodobnie oznacza to preferencje konsumentów w kierunku polskich produktów.