europejskie forum rolników 2025

Czarna porzeczka, czarna rozpacz

4 sierpnia 2004

Limanowski poseł Tadeusz Parchański złożył interepelację w sprawie trudnej sytuacji plantatorów, którym w br. płaci się bardzo mało za porzeczki, truskawki, maliny i wiśnie. Nie doczekał się jednak od ministra rolnictwa żadnych konkretów.

W Małopolsce w punktach skupu za kilogram czarnej porzeczki plantatorom płaci się od 20 do 45 groszy. Zdaniem właścicieli plantacji to stawki skandalicznie niskie. Za takie pieniądze nie opłaca się nawet zbierać owoców z krzaków.

Poseł Tadeusz Parchański w Sejmie powiedział m. in.: W sytuacji, kiedy ceny skupu truskawek, malin, czarnej porzeczki czy wiśni były w ubiegłym roku od 5 do 8 razy wyższe niż obecnie, kiedy koszty produkcji tych owoców są od 3 do 4 razy wyższe niż ceny skupu, nasuwa się zasadnicze pytanie: czy jest to wynikiem działania sił wolnego rynku, czy też może wynikiem działania jakiejś grupy trzymającej władzę na rynku owoców miękkich?Pan minister sugerował w swoich wypowiedziach, że ceny spadły, ponieważ plantatorzy powiększyli swoje uprawy po dobrym ubiegłorocznym sezonie. Tymczasem dane o wielkości podaży nie uzasadniają takiego twierdzenia. Na przykład ceny skupu wiśni zostały narzucone na bardzo niskim poziomie jeszcze zanim rozpoczął się skup, a zbiór wiśni nie będzie prawdopodobnie wyższy niż w ubiegłym roku. Ceny te wynoszą obecnie od 40 do 80 gr, przy 2 zł w roku ubiegłym. Wcześniej podobnie zaniżono ceny skupu truskawek, choć skupiono w tym roku tylko 100 tys. ton, a w ubiegłym roku 200 tys. ton. Gdzie ta zwiększona podaż? Przyczyny, jak się wydaje, są zupełnie inne: niekontrolowany import i dyktat cenowy zakładów przetwórczych.

Poseł zapytał m. in., czy rynek owoców powienien być całkowicie wolny, czy też zdany na interwenecjonizm państwa? Czy plantatorzy mają prawo oczekiwać, że zostaną objęcie w Unii Europejskiej wspólną polityką rolną?

W dyskusji wzięło udział ok. dwudziestu parlamentarzystów oraz m. in. minister rolnictwa i rozwoju wsi Wojciech Olejniczak. Podkreślili oni, że wyjście z kryzysu w tej branży będzie możliwe jedynie w wyniku długofalowych działań, po uruchomieniu mechanizmów, które sprawią, że plantacje staną się opłacalne.


POWIĄZANE

Na warszawskiej Woli (26 marzec 2025 roku) odbyła się konferencja prasowa podsum...

Agroprosperis rozwija bezpośredni import nawozów z Grupy Azoty Grupa Azoty podpi...

W zakończonej właśnie kampanii 2024/2025 cukrownie należące do Krajowej Grupy Sp...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę