europejskie forum rolników 2025

Co w pomidorze

8 października 2003

Wielu producentów pomidorów, zwłaszcza z południowej Polski, bakteryjnego raka tych warzyw zwalcza przy pomocy kasuminu, antybiotyku nielegalnie sprowadzanego zza granicy.

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że zakup pomidora może przypłacić zdrowiem. Producenci, żeby nie stracić upraw atakowanych przez bakteryjną odmianę raka pomidorów próbują wszystkiego. Jedną z metod jest sięganie po przemycany z Czech, Słowacji, czy Węgier kasumin - antybiotyk, który nie doczekał się rejestracji w Polsce. 

Zdaniem prof. Mariana Orłowskiego z katedry warzywnictwa Akademii Rolniczej w Szczecinie, praktyki polegające na zwalczaniu chorób pomidorów antybiotykami są niedopuszczalne. O szkodliwych skutkach spożywania "wzbogaconej'' żywności przekonują też lekarze. Między innymi stąd może się potem brać wyjątkowa odporność organizmu pacjenta na leczenie antybiotykami i brak oczekiwanych postępów terapii. 

W zwalczaniu chorób roślin, m.in. pomidorów, stosuje się streptomycynę, używaną w leczeniu wielu ludzkich chorób – ostrzegają specjaliści. – Ktoś, kto często spożywał żywność z takim dodatkiem, jest kompletnie uodporniony na działanie antybiotyków z tej grupy i ciężko dla niego o skuteczne leczenie. 
Spożywanie warzyw z takimi dodatkami chemicznymi może wywołać inne dolegliwości.
 

Zjedzenie pomidorów, czy nowalijek naszpikowanych różnymi preparatami chemicznymi może powodować zaburzenia jelitowe, np. biegunki, wzdęcia i niestrawności – ostrzega prof. Anna Boroń-Kaczmarska, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych PAM. 

W Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w ogóle nie sprawdza się pomidorów, trafiających do naszych sklepów, pod względem zawartości antybiotyków.


POWIĄZANE

Na warszawskiej Woli (26 marzec 2025 roku) odbyła się konferencja prasowa podsum...

Agroprosperis rozwija bezpośredni import nawozów z Grupy Azoty Grupa Azoty podpi...

W zakończonej właśnie kampanii 2024/2025 cukrownie należące do Krajowej Grupy Sp...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę