Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Bayer a polski rynek

3 grudnia 2015
W kameralnej sali Wilno-Lwów hotelu Polonia Palace w Warszawie 14 października 2010 roku odbyła się konferencja firmy Bayer, a ściślej mówiąc Bayer CropScience wchodzącej w skład koncernu Bayer AG.
Bayer CropScience należy do światowej czołówki firm w dziedzinie opracowań, produkcji i sprzedaży środków ochrony i hodowli roślin oraz nasiennictwa. W ochronie roślin Bayer CropScience w ubiegłym roku wiceliderem światowego rynku. W odniesieniu do zysku koncern plasował się na trzecim miejscu za Syngentą i Monsanto, z zyskiem za 2009 rok w kwocie przekraczającej 6,5 mld euro.
Dysponując odpowiednimi środkami finansowymi i niezwykle rozwiniętym zapleczem badawczym Bayer CropScience może zaoferować swoim klientom produkty z tzw. najwyższej półki. Podstawowym założeniem jest tu kompleksowość. Inaczej mówiąc, stosując odpowiednio przygotowane nasiona, środki ochrony roślin oraz właściwe technologie hodowli można liczyć na udane zbiory. Firma jak łatwo zgadnąć oferuje technologie gwarantujące wysokie zbiory o najwyższej jakości od siewu do zbioru.

     


Firma jest światowym liderem w uprawie rzepaku (90% światowego areału) z dochodem 114 mln euro za sprawą nasion najwyższej plenności InVigor. Podobnie sytuacja wygląda w nasionach bawełny i ryżu. Tu również koncern jest niekwestionowanym światowym liderem. Na rynku nasion warzyw zajmuje 4 miejsce z dochodem za ubiegły rok rzędu 240 mln euro. Bayer CropScience oferuje 2500 odmian niemodyfikowanych genetycznie w 28 gatunkach warzyw. Z tego marchew, ogórek gruntowy, seler, cebula oraz papryka są głównymi składnikami oferty skierowanej na polski rynek.
Koncern prowadzi szereg badań dotyczących efektywności i innowacyjności na wszystkich polach swojej działalności. Prowadzonych jest ogółem 60 projektów badawczych. Najwięcej dotyczy rzepaku (17) odmian jarej i ozimej oraz bawełny (11). Niestety Bayer nie przewiduje w najbliższym czasie podjęcia prac nad rzepakiem przeznaczonym na biopaliwa. Co byłoby interesujące dla naszych rolników. Nie kończy również programów dotyczących żywności GMO. Wytłumaczeniem jest groźba głodu w niedalekiej przyszłości i opcjonalne metody jej zapobieżeniu. Do 2018 roku Bayer z zakresie działań bioscience wprowadzi na światowy rynek 18 nowych produktów.
Na naszym rynku produkty w dziedzinie nasiennictwa działa firma Nunhmes będąca spółką-córką Bayer CropScience W najbliższych latach Bayer planuje intensyfikację nowych oraz sprawdzonych już wcześniej produktów na polski rynek. Nie wyklucza w perspektywie współpracy z dużymi krajowymi firmami oraz wiodącymi ośrodkami naukowymi.
Od 1 października br. Bayer CropScience ma nowego prezesa a jest nim, a właściwie jest nią Sandra E Peterson (członek zarządu Bayer AG, piastująca w ubiegłych latach równie odpowiedzialne funkcje).

POWIĄZANE

Analitycy Conab spodziewają się, że całkowite zbiory plonów w Brazylii w sezonie...

Post szacuje, że produkcja jabłek, gruszek i winogron stołowych w Chinach wzrośn...

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę