Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wyższy poziom witaminy E w premiksach Sano

23 stycznia 2002

Wyższy poziom witaminy E w premiksach Sano

Witamina E należąca do grupy tokoferoli może występować pod różnymi postaciami chemicznymi. Znanych jest 8 związków czynnych, z których najwyższą aktywność wykazuje d-alfa-tokoferol. Natomiast w żywieniu najczęściej stosowany jest bardziej odporny na utlenianie octan.

Postacie beta- i gamma-tokoferolu są mało aktywne i nie mają większego znaczenia. W warunkach naturalnych tokoferole występują w paszach pochodzenia roślinnego (zielonki, zboża) i zwierzęcego, przy czym najczęściej w mniej aktywnych formach beta, gamma, delta. Najlepszym źródłem witaminy E są rośliny zielone, szczególnie liście, które zawierają 20-30 razy więcej witaminy E niż łodygi. Zawilgocenie i dłuższy czas przechowywania negatywnie wpływają na jej stabilność.

Znaczenie witaminy E

Jedną z głównych funkcji witaminy E jest działanie antyoksydacyjne przez stabilizację podatnych na utlenianie fosfolipidów w membranie komórkowej i innych podatnych na oksydację związków takich jak witamina A, karotenoidy i związki pośrednie z przemiany węglowodanowej. Witamina E przyczynia się także do usuwania nadtlenków z organizmu, przy czym potrzebny jest też do tego selen. Witamina E i selen działają synergistycznie, wzajemnie się uzupełniają, jednak w odróżnieniu od selenu witamina E nie jest dla organizmu toksyczna.

Niedobory witaminy E u zwierząt

Niedobór witaminy E może uzewnętrznić się różnymi zaburzeniami w przemianie materii. Często następują uszkodzenia mięśni szkieletowych (dystrofia, miopatie). Będące wynikiem tego zmiany degeneracyjne powodują zaburzenia w ruchu, jak i zanik mięśni powodujący tak zwaną „chorobę bananową" u świń. Z kolei uszkodzenia mięśnia sercowego mogą spowodować nagłe zejście (choroba morwowego serca). Niedobory witaminy E objawiają się przede wszystkim zaburzeniami w płodności, zarówno samic jak i samców. Niedobory prowadzą również do zmian w systemie nerwowym i naczyniach. Następnymi oznakami są uszkodzenia wątroby (nekroza) i zmiany w odkładaniu tłuszczu (choroba żółtego tłuszczu, brązowe przebarwienia słoniny). U cieląt i jagniąt występują dystrofie mięśniowe i związane z tym kulawizny i trudności przy powstawaniu. U drobiu natomiast ponadto obserwuje się rozmiękczenie mózgu (encephalomalacja) i skazę wysiękową.

Więcej witaminy E w premiksach Sano

Sano było pierwszą firmą w Polsce, która zaczęła żywić zwierzęta nowocześnie, zgodnie ze światowymi najwyższymi standardami, przekraczając często oficjalne zalecenia. Na przykład w żywieniu prosiąt Normy Żywienia Świń (1993) przewidują 20-60 mg witaminy E w 1 kg paszy, podczas gdy Sano (Bonni M, Suggi, Ferkelgold) obecnie stosuje dawkę 120-160 mg witaminy E. Podobnie jest w tuczu świń, gdzie premiksy Sano (Aminokraft, Aminogold, Mastsan 5000) zawierają 4.000-5.000 mg, co daje 100-150 mg witaminy E w 1 kg mieszanki.

Dzięki wyższej zawartości witaminy E w paszy świnie będą nie tylko bardziej odporne na choroby, ale będą także miały znacznie wyższą mięsność!

Podobna sytuacja ma miejsce w żywieniu drobiu, gdzie normy zalecają np. w tuczu brojlerów 20-25 mg witaminy E, a Sano stosuje w swoich premiksach (Starter Sacox, Grower Clinacox, Poultry Premix) poziom dający 45-50 mg witaminy E w jednym kg mieszanki.

Coraz większego znaczenia nabiera także witamina E w żywieniu przeżuwaczy, zwłaszcza krów mlecznych. Dlatego ostatnio w premiksach Sano znacznie (dwukrotnie) podniesiono poziom witaminy E. Najwięcej witaminy E zawierają premiksy Sano Kuhgoldmineral i TMR Super Profi, bo aż 5.000 mg/kg.

Podsumowując można powiedzieć, że chcąc zwiększać intensywność produkcji zwierzęcej trzeba korzystać z wyników najnowszych doświadczeń i podnosić poziomy niektórych składników. Obecnie nowoczesne żywienie zwierząt wymaga znacznie wyższego poziomu witaminy E, w czym jak zwykle przoduje Sano, nie mając pod tym względem sobie równych.
(rk)


POWIĄZANE

W odpowiedzi na wniosek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 14 sierpnia 2024 ...

W najnowszym raporcie ESG można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące m.in. d...

Komisja Europejska zezwoliła wzeszłym tygodniu, 26 stycznia 2024r. na stosowanie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę