W trakcie 69 posiedzenia Sejmu (5, 6 i 10 czerwca) posłowie zajmą się rządowym projektem nowelizacji ustawy o organizmach genetycznie zmodyfikowanych oraz niektórych innych ustaw. Celem projektu jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa ludzi oraz środowiska w kontekście prac z wykorzystaniem organizmów i mikroorganizmów genetycznie zmodyfikowanych.
Projekt wprowadza do polskiego prawa zapisy dyrektywy PE i Rady 2009/41/WE regulującej zamknięte użycie mikroorganizmów genetycznie zmodyfikowanych. Projekt doprecyzowuje też obowiązujące w Polsce przepisy, które budziły wątpliwości interpretacyjne. W projekcie pojawiają się nowe pojęcia. Chodzi przede wszystkim o mikroorganizmy, mikroorganizmy genetycznie modyfikowane (GMM) i zamknięte użycie GMM. Pojawia się też definicja zakładu inżynierii genetycznej i obowiązek prowadzenia rejestru tych jednostek. Projekt wprowadza ponadto Rejestr Zamkniętego Użycia GMM. Jednocześnie uszczegóławia i rozszerza zakres informacji, które w tym rejestrze będą zamieszczane i bezpłatnie udostępniane. Rejestr będzie prowadził minister środowiska.
Jednocześnie w projekcie doprecyzowano wymagania, jakie muszą spełnić wnioskujący o zezwolenie na zamknięte użycie organizmów i mikroorganizmów modyfikowanych genetycznie, ze szczególnym uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa oraz oceny zagrożenia, a także planu na wypadek awarii. Wymagania te będą różne dla każdej z czterech kategorii GMM i GMO. Podział na kategorie odzwierciedla stopień zagrożenia dla ludzi i środowiska.