Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W porcie w Gdyni powstał magazyn na zboże i pasze

5 maja 2015
Czterokomorowy magazyn zbożowy o pojemności 60 tys. ton został oddany do użytku w porcie w Gdyni przy Nabrzeżu Śląskim. Nowy magazyn jest dzierżawiony przez spółkę Morski Terminal Masowy Gdynia, który obecnie dysponuje pojemnością magazynową 120 tys. ton.
Magazyn, oddany uroczyście do użytku w poniedziałek w porcie w Gdyni, ma stanowić zasadniczą część bazy paszowo-zbożowej na terenie Morskiego Terminalu Masowego Gdynia sp. z o.o. Zakłada się, że obiekt przyczyni się do zwiększenia obrotów zboża i pasz. Budowa magazynu kosztowała 26 mln zł. Inwestorem był Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA.
 
Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA Janusz Jarosiński zwrócił uwagę, że port w Gdyni „chce być najważniejszym portem polskim dla rynku zbożowo-paszowego”. „Aby ta pozycja była rzeczywiście istotna, to musimy inwestować (...), a naszą słabością była niewystarczająca powierzchnia składowa portowych magazynów” - tłumaczy. Podał, że przeładunki zbóż i pasz rosną; w 2014 roku w porcie przeładowano 2 mln 900 tys. ton zboża a w marcu br. przeładowano już ponad pół miliona ton, co – jak podkreślił - nie zdarzyło się jeszcze w żadnym polskim porcie. 74 proc. przeładunków stanowi eksport polskiego zboża. Ocenił, że w 2015 roku wzrost przeładunków zboża może być jeszcze wyższy.
 
Poinformował, że w pobliżu nowego obiektu powstała tzw. linia technologiczna do załadunku i opróżniania magazynu. Wraz z budową nowego magazynu, przebudowany został też dotychczas eksploatowany magazyn zbożowy tak, aby obiekty mogły współdziałać. Morski Terminal Masowy Gdynia będzie dzierżawił nowy magazyn przez ponad 27 lat. „To w sumie kompleksowo tworzy cały nowy terminal” – podkreślił Jarosiński.
 
Magazyn o wysokości ok. 35 m wyposażony jest w urządzenia technologiczne do przyjmowania śruty ze statku i wydawania na samochody poprzez cztery stanowiska załadowcze. Zespół urządzeń transportujących śrutę, tj. przenośniki taśmowe, kubełkowe i łańcuchowe wraz z wieżą technologiczną z dwiema wagami przesypowymi pozwalają na osiągnięcie wydajności dwóch linii technologicznych przy rozładunku statku sięgającej 1,2 tys. ton na godzinę. Natomiast każde ze stanowisk załadunku samochodów pracuje z wydajnością 300 ton na godzinę.
 
Prezes Morskiego Terminalu Masowego Gdynia sp. z o.o. Bogdan Buczko podał, że terminal obecnie dysponuje pojemnością magazynową 120 tys. ton. Zaznaczył, że „nie jest to wystarczająca pojemność i planowane są kolejne inwestycje zwiększające powierzchnię magazynową terminalu”. W ub. roku terminal przeładował 1 mln 194 tys. ton. produktów rolnych (zboża, śruty sojowej). W tym roku, do końca kwietnia przeładował ponad 733 tys. ton, co stanowi 46 proc. planowanych przeładunków na ten rok.
 
W porcie w Gdyni zboża przeładowywane są też przez Bałtycki Terminal Zbożowy specjalizujący się wyłącznie w przeładunkach zbożowych; dysponuje powierzchnią składową o pojemności 51 tys. ton.
 
W 2014 roku w porcie w Gdyni przeładowano łącznie 19,4 mln ton, czyli rekordową w historii ilość towarów. W porównaniu z rokiem 2013 jest to wzrost o 9,9 procent. Przeładunki zboża wzrosły w tym okresie o ponad 33 procent. Port Gdynia pod względem przeładunków jest na trzecim miejscu w kraju, po Gdańsku oraz Szczecinie-Świnoujściu. Zarząd Morskiego Portu Gdynia zarządza terenami i infrastrukturą portu w Gdyni na powierzchni ponad 500 ha. Na jego terenie działają niezależne spółki eksploatacyjne, m.in. BCT - Bałtycki Terminal Kontenerowy Sp. z o.o., GCT - Gdynia Container Terminal S.A. oraz Bałtycki Terminal Zbożowy Sp. z o.o. (PAP)

POWIĄZANE

W odpowiedzi na wniosek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 14 sierpnia 2024 ...

W najnowszym raporcie ESG można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące m.in. d...

Komisja Europejska zezwoliła wzeszłym tygodniu, 26 stycznia 2024r. na stosowanie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę