aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Spadek produkcji zbóż i roślin oleistych w UE.

24 września 2015
Copa i Cogeca potwierdzają spadek produkcji zbóż i roślin oleistych w UE w tym roku, częściowo ze względu na kiepską pogodę i nową WPR oraz dają wyraz poważnym obawom co do płynności finansowej rolników.

 Copa i Cogeca opublikowały dzisiaj dane liczbowe potwierdzające spadek produkcji zbóż i roślin oleistych w UE w tym roku, w stosunku do roku ubiegłego. Wyraziły również zaniepokojenie brakiem płynności finansowej rolników.

Publikacja nastąpiła po posiedzeniu grupy roboczej „Zboża i rośliny oleiste” Copa-Cogeca. Przewodniczącego grupy roboczej „Zboża”, Max Schulman, powiedział „Najnowsze dane potwierdzają, że produkcja zbóż w UE-28 spadnie o 6,9% w tym roku i wyniesie 298 mln ton, w porównaniu do 320,5 mln ton w roku ubiegłym. Spadek ten jest częściowo związany z wprowadzeniem nowej wspólnej polityki rolnej (WPR) oraz niekorzystnymi warunkami meteorologicznymi w wielu krajach. Zbiory plasują się jednak na zadowalającym poziomie, gdyż w roku ubiegłym były one rekordowo wysokie. Ceny zbóż są niezwykle niskie i nie pokrywają nawet kosztów produkcji, przez co rolnicy borykają się z problemem braku płynności finansowej.”

„Dlatego też należy zintensyfikować eksport i znaleźć nowe rynki zbytu. Cieszymy się, że Komisja Europejska planuje wzmocnić programy promocyjne. Spółdzielnie rolnicze również od ubiegłego sezonu pomagają rolnikom w zarządzaniu płynnością finansową. Cieszymy się, że Komisja Europejska zaproponowała wcześniejsze wypłacenie płatności bezpośrednich, jeszcze przed przeprowadzeniem kontroli na miejscu. Pomoże to rolnikom w odbudowaniu płynności finansowej. Nowe zasady obejmujące rynki finansowe (MifidII) powinny uwzględnić sektor rolny, udostępniając narzędzia pozwalające rolnikom chronić się przed ryzykiem rynkowym, powiedział.

Dodał „W tym roku w UE-28 zebrano o 11,2% mniej rzepaku niż w roku ubiegłym głównie ze względu na wprowadzenie zakazu zaprawiania nasion neonikotynoidami i niekorzystne warunki meteorologiczne. Musimy działać. Komisja Europejska musi przeprowadzić ocenę skutków   społeczno-gospodarczych.”

„Mamy jednak dobrą wiadomość na temat sektora roślin białkowych, gdzie produkcja wzrosła o 35%, częściowo dzięki nowej WPR i wymaganiom w zakresie zazieleniania. Jest to dobra wiadomość dla unijnego sektora hodowli i pasz. Musimy upewnić się, że produkty te trafią na rynek.” Szczegóły są dostępne na stronie www.copa-cogeca.eu

POWIĄZANE

Komisja Europejska zezwoliła wzeszłym tygodniu, 26 stycznia 2024r. na stosowanie...

Kazachstan planuje rozpocząć produkcję mieszanek paszowych z surowców alternatyw...

21 września, w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach, Mazowiecki Ośrod...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę