Zabarwienie jaj i tuszek jest wynikiem obecności w paszy barwników ksantofilowych. Ptaki żywione tradycyjnie, zwłaszcza w okresie letnim, posiadały cechy pożądane przez konsumenta. W związku ze zmianami żywienia wynikającymi z intensyfikacji produkcji drobiarskiej, pojawiła się konieczność stosowania dodatków barwiących. Źródłem barwników mogą być pasze bogate w karotenoidy jak np.: ziarno kukurydzy, susze z zielonek lub preparaty barwiące. Barwnikami naturalnymi mogą być m.in. karoteny (po przemianie do witaminy A tracą właściwości barwiące), ksantofile, a wśród nich: luteina, kantaksantyna, wiolaksantyna, zeaksantyna, cytranaksantyna, kryptaksantyna. Te dwa ostatnie przechodząc w witaminę A tracą właściwości barwiące.
Pełnodawkowe mieszanki dla drobiu, mające w swoim składzie kukurydzę oraz dodatek suszu z zielonek, zawierają na ogół wystarczającą ilość ksantofilu do żółtego zabarwienia jaj lub tuszek ptaków.
Obecnie na rynku preparaty mogą zawierać barwniki dwojakiego pochodzenia:
Stosowanie dodatków barwiących ma uzasadnienie przede wszystkim w odniesieniu do mieszanek, które ubogie są w barwniki naturalne (np. zawierających krajowe zboża) oraz w rejonach gdzie konsumenci poszukują zabarwionych jaj lub tuszek.