MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Ogień z wodą

15 lipca 2010
Komisja Europejska zaproponowała, aby państwa członkowskie decydowały o tym czy chcą u siebie uprawy genetycznie zmodyfikowane czy nie. Trudno znaleźć kogokolwiek komu ten pomysł by się podobał. Przeciw jest rząd, rolnicy, ekolodzy oraz zwolennicy GMO.

O tej propozycji mówiło się od dawna. Od wczoraj jest faktem. Bruksela chce dać rządom krajów członkowskich więcej swobody w decydowaniu czy chcą zakazać na części lub całym swoim terytorium transgenicznych upraw. Bez zmian pozostawałby natomiast system dopuszczania do upraw poszczególnych roślin. Autoryzacji dokonywaliby naukowcy, a dopiero potem rządy decydowałby o ich przyszłości. Już wczoraj unijni komisarze usłyszeli z ust polskiego ministra rolnictwa sprzeciw.

Artur Ławniczak – wiceminister rolnictwa – "To jest naszym zdaniem nieodpowiedzialne działanie jeśli ma być Wspólna Polityka Rolna to we wszystkich obszarach, a nie że wyciągniemy GMO, bo jest czymś szczególnym."

Organizacje rolnicze mówią wprost przy takim prawie można się spodziewać, że Polsce zostanie wprowadzony zakaz, a nasi sąsiedzi np. Czesi, będą uprawiać i eksportować do nas tańsze produkty GMO. Bowiem zgodnie z propozycjami Brukseli rządy będą mogły zakazać uprawy, ale importu i handlu już nie.

Wiktor Szmulewicz - KRIR - "Jeżeli w innych krajach będzie dopuszczane, wokoło wszyscy będą siać, a my nie bedziemy siać, na nasz rynek bedzie wpływało wszystko bez żadnej kontroli, to my zostaniemy na pozycji z góry straconej."

Taka propozycja wprowadzi chaos na rynku, który tylko z nazwy będzie wspólny - dodają zwolennicy biotechnologii.

Robert Gabarkiewicz – „Zielona Biotechnologia w Europie” - "Jeżeli zaczniemy regulować poszczególne produkty to tak na prawdę będzie można zacząć oddzielnie regulować każdy inny produkt."

prof. Tadeusz Michalski – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu – "Jest to chyba nienajlepszy pomysł. bo będzie to powodować ogromne problemy gospodarcze."

A ekolodzy mówią wprost:

Jacek Winiarski – „Greenpeace Polska” - "Jest to trick, który umożliwi wprowadzenie upraw na szeroką skalę w Europie."

W Unii Europejskiej uprawia się około 100 tysięcy hektarów transgenicznej kukurydzy MON 810. W innych krajach zwłaszcza w obu Amerykach taka produkcja idzie w miliony hektarów.



POWIĄZANE

W odpowiedzi na wniosek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 14 sierpnia 2024 ...

W najnowszym raporcie ESG można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące m.in. d...

Komisja Europejska zezwoliła wzeszłym tygodniu, 26 stycznia 2024r. na stosowanie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę