Ptak_Waw_CTR_2024

Niekonwencjonalny żarcik

1 lutego 2010
Te przepisy w praktyce uniemożliwiają uprawę roślin genetycznie zmodyfikowanych. Chodzi o projekt rozporządzenia ustanawiącego tzw. strefy buforowe między uprawami GMO, a konwencjonalnymi. Z przepisów wynika, że najmniej problemów dostarczy uprawa genetycznie zmienionej soi. To interesujące, że tym bardziej że tą roślinę najczęściej można spotkać ...w dorzeczu Mississipi, La Platy, a także w Brazylii oraz Mandżurii.    

To chyba jakieś żarty mówią zwolennicy biotechnologii czytając projekt rozporządzenia w sprawie „szczegółowych warunków uprawy roślin genetycznie zmodyfikowanych”.

Minister rolnictwa określił w nim minimalną odległość jaką trzeba zachować między uprawami GMO, a roślinami konwencjonalnymi i ekologicznymi. I tak w przypadku kukurydzy będzie to od 500 do 1000 metrów. Przy rzepaku jeszcze więcej odpowiednio 1000 i dwa i pół tysiąca metrów.

IZOLACJA PRZESTRZENA ROŚLIN GMO
 ODLEGŁOŚĆ W METRACH OD UPRAW  
 KONWENCJONALNYCH EKOLOGICZNYCH
KUKURYDZA        500        1000
RZEPAK           1000       2500
ZIEMNIAK         50         50
SOJA             10         10  

Najprościej będzie założyć plantacje transgenicznych ziemniaków, także soi, której uprawa w Polsce praktycznie nie występuje.

Tadeusz Szymańczak – Mazowiecka Izba Rolnicza: ja to bym przyrównał do takiego dowcipu, który cały czas opowiadam. Czy można było wyjechać do USA. Tak, można było wyjechać, tylko trzeba było spełnić dwa warunki. Pierwszy – skończyć 80 lat i mieć zgodę obydwojga rodziców.

Z jednej strony ustawa dopuszcza uprawy GMO, ale z drugiej rozporządzenie do tej ustawy je uniemożliwia. Ale to co martwi jednych, cieszy drugich.

Łukasz Supergan – Greenpeace Polska: będziemy namawiać posłów do wprowadzenia do ustawy przepisów jak najbardziej restrykcyjnych, takich, które ochroniłyby rolników tradycyjnych i ekologicznych przed skażeniem ich upraw przez GMO.

Ale to nie koniec kłopotów, których mogą się spodziewa entuzjaści GMO. Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem po zakończeniu uprawy transgenicznych roślin ziemia musi „odpocząć”.

W przypadku kukurydzy i soi trzeba będzie odczekać rok. Przy rzepaku okres karencji wzrasta już do 6 lat, a dla niektórych odmian buraków cukrowych nawet do 8 lat.

POWIĄZANE

W odpowiedzi na wniosek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 14 sierpnia 2024 ...

W najnowszym raporcie ESG można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące m.in. d...

Komisja Europejska zezwoliła wzeszłym tygodniu, 26 stycznia 2024r. na stosowanie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę