Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Nie takie GMO straszne...

22 października 2009
Rolnicy jak i Organizacje, które ich reprezentują - Stowarzyszenie „Koalicja Na Rzecz Nowoczesnego Rolnictwa”,  Polski Związek Producentów Kukurydzy,  Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych, nie mogą patrzeć obojętnie na tych, którzy nie przedstawiają faktów dotyczących uprawy kukurydzy z genem MON 810bt , siejąc grozę i niepokój wśród rolników, a przede wszystkim konsumentów, którzy chcą mieć żywność zdrową, dostępną i tanią.
- Dlatego dajemy ten list do publicznej wiadomości jak również do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego oraz Ministra Środowiska Macieja Nowickiego - mówi  Tadeusz Szymańczak, rzecznik prasowy Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

A my ten list prezentujemy poniżej:


Warszawa, 19.10.2009 r.



Szanowny Pan

Marek Sawicki

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi


oraz


Szanowny Pan

Maciej Nowicki

Minister Środowiska

Ministerstwo Środowiska


Szanowny Panie Ministrze,


Przedstawiciele organizacji rolniczych: Polskiego Związku Producentów Kukurydzy, Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych oraz Stowarzyszenia „Koalicja Na Rzecz Nowoczesnego Rolnictwa” zdecydowanie opowiadają się przeciwko wprowadzaniu w błąd opinii publicznej przez organizacje tzw. „ekologiczne’, w tym przede wszystkim polskich konsumentów, którzy są cały czas straszeni żywnością genetycznie zmodyfikowaną.

Doniesienia organizacji „ekologicznej” ICPPC w piśmie skierowanym do Ministrów Środowiska i Rolnictwa godzą nie tylko w rodzimych producentów rolnych, ale również podważają wizerunek Polski, jako rzetelnego producenta żywności na rynek Unii Europejskiej.

W Unii Europejskiej jedyną dopuszczoną rośliną uprawną genetycznie zmodyfikowaną jest kukurydza Bt MON 810 z genem odporności na omacnicę prosowiankę. Na terenie Wspólnoty, a przede wszystkim Polski nie ma żadnych oficjalnych i potwierdzonych informacji, aby ktokolwiek prowadził uprawy zmodyfikowanego genetycznie rzepaku. Zatem wskazane w piśmie organizacji ICPPC sugerowane przekrzyżowanie upraw rzepaku GM z gorczycą jest absurdalne.

Należy ponadto podkreślić, że uprawa kukurydzy Bt jest w Polsce w pełni legalna, ponieważ została dopuszczona do uprawy w Unii Europejskiej, a jej bezpieczeństwo wielokrotnie potwierdzone przez kompetentne instytucje naukowe. Ostatnio Europejski Urząd
ds. Bezpieczeństwa Żywności na wniosek 6 krajów członkowskich po raz kolejny dokonał ponownej oceny bezpieczeństwa kukurydzy genetycznie zmodyfikowanej MON 810. Wcześniejsza opinia naukowego panelu ds. GMO opublikowana 30 czerwca została zastąpiona nową opinią z dnia 30 lipca 2009 r. Z konkluzji ekspertów z Panelu ds. GMO EFSA wynika, że ponowna ocena potwierdziła poprzednie wyniki w zakresie bezpieczeństwa tej odmiany
. Z naszej wiedzy wynika, że rolnicy uprawiający kukurydzę GM znają przepisy prawa w tym zakresie i doskonale wiedzą, że, obowiązuje system znakowania, który w pełni respektują. Nie są znane oficjalne doniesienia od stosownych instytucji na wskazane przez ICPPC oskarżenia.

Jesteśmy absolutnie przeciwni wprowadzaniu jakichkolwiek zakazów w zakresie uprawy kukurydzy genetycznie zmodyfikowanej, ponieważ z jednej strony zakaz taki byłby sprzeczny z prawem Unii Europejskiej (które jako członek Wspólnoty musimy respektować), a z drugiej w nieuzasadniony sposób ograniczyłoby przysługujące nam prawo swobody działalności gospodarczej oraz wyboru bezpiecznych i zatwierdzonych technologii, które chcemy stosować na naszych polach.

My polscy rolnicy działamy zawsze w zgodzie z obowiązującym prawem, czego nie można powiedzieć o organizacjach, które nielegalnie demonstrują swoje racje niszcząc plony naruszając Konstytucję RP, podważając przy tym autorytet władzy, szkalując dobre imię rolników, narażając nas przy tym na straty ekonomiczne.

Z poważaniem,

Stanisław Kacperczyk

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych

Tadeusz Michalski

Polski Związek Producentów Kukurydzy


Adam Koryzna

Stowarzyszenie „Koalicja Na Rzecz Nowoczesnego Rolnictwa”


POWIĄZANE

W odpowiedzi na wniosek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 14 sierpnia 2024 ...

W najnowszym raporcie ESG można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące m.in. d...

Komisja Europejska zezwoliła wzeszłym tygodniu, 26 stycznia 2024r. na stosowanie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę