Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Naukowcy wyhodowali zielone owce...

3 grudnia 2015
Owce stały się zielone – to efekt ostatniego eksperymentu naukowców z urugwajskiego oddziału Instytutu Pasteura w Montevideo. Po wszczepieniu białka meduzy, w odpowiednim świetle skóra zwierząt zmienia kolor.


Zwierzęta wyhodowane przez naukowców są potencjalną szansą dla chorych ludzi. Dzięki wszczepianiu zwierzętom ludzkich genów np. krowa może produkować ludzkie mleko, a pewna ryba pomagać w badaniach nad rakiem.

Zielony to kolor optymistyczny

- Nauka rozwinęła się w poszukiwaniu alternatywnych rozwiązań, by pomóc w leczeniu ludzi – powiedział Alejo Menchaca, kierujący zespołem z Instytutu Pasteura, cytowany przez Mercopress. Wszczepienie owcom fluorescencyjnego białka (GFP) meduzy Aequorea victoriasprawiło, że ich skóra w świetle ultrafioletowym staje się zielona.

Badacze pragną w ten sposób zaprezentować możliwości, jakimi dysponuje współczesna medycyna. Wszczepianie fragmentów DNA do obcych organizmów skutkuje powstaniem określonych białek, które mogą pomóc w leczeniu wielu chorób, na które dotychczas nie znaleziono sposobu. Fluorescencyjny gen meduzy pomaga w badaniach – dzięki niemu naukowcy mogą dokładniej obserwować zmiany w organizmie. Działa jak marker – wszczepiając go np. w komórki rakowe, naukowcy mają jasny kontrast między zdrową, a chorą tkanką. To pozwala na precyzyjniejsze obserwacje.

„Żyją tak samo – są bardziej kochane”

- Technika jest złożona i wymaga wiele pracy. W efekcie zajmuje też wiele czasu. Zainteresowanie jest globalne, popyt ogromny ale to wciąż bardzo powolny okres – zaznaczył Menchaca. Przewiduje jednak, że dalsze postępy mogłyby wywołać spore zainteresowanie firm farmaceutycznych. Uspokoił też ekologów, że zmodyfikowane genetycznie owce żyją tak samo jak wszystkie inne. Są tylko uważniej obserwowane, lepiej karmione. – Nic złego im się nie dzieje – zapewnił naukowiec.



POWIĄZANE

W odpowiedzi na wniosek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 14 sierpnia 2024 ...

W najnowszym raporcie ESG można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące m.in. d...

Komisja Europejska zezwoliła wzeszłym tygodniu, 26 stycznia 2024r. na stosowanie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę