FAMMU/FAPA przypomina, że naukowcy z francuskiego Uniwersytetu w Caen na łamach „Food and Chemical Toxicology" ogłosili wyniki badań nad szczurami skarmianymi GMO. Gryzoniom podawano kukurydzę GMO NK603 odporną na glifosat, substancję aktywną herbicydu Roundup f-y Monsanto. Szczury przez cały czas trwania doświadczenia otrzymywały także wodę zawierającą środek chwastobójczy Roundup w ilościach, jakie zostały dopuszczone do użycia w USA.
Okazało się, że 50 proc. samców i 70 proc. samic na tej diecie żyło krócej niż zwykle wg. autora badań dr Gilles-Erica Seralini. W grupie kontrolnej, która karmiona była standardowo, krócej żyło obwiednio 30 proc. i 20 proc. gryzoni. Szczury karmione GMO chorowały także na raka i cierpiały na poważne uszkodzenia organów wewnętrznych: wątroby i nerek.
W 2009 r. Seralini opublikował podobne wyniki badań, ale wówczas zarzucono mu, że pod uwagę wziął zbyt krótki bo trzymiesięczny okres obserwacji, by można było je uznać za istotne. Nowe badania na szczurach trwały dwa lata tj. ile zazwyczaj one żyją.
Francuski rząd potwierdził, że badania będą analizowane przez agencją ds. Bezpieczeństwa Żywności - ANSES oraz rządową agendę ds. biotechnologii. Na bazie tych rezultatów rząd zwróci się do władz Unii o podjęcie odpowiednich kroków w celu ochrony zdrowia ludzi i zwierząt nie wykluczając zakazu importu NK603.
Rzecznik Komisji zapewnił, że Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności - EFSA zbada szczegóły sprawy oraz oświadczył jeśli okaże się, że badanie ma rzeczywiście naukowe uzasadnienie to KE podejmie działania w sprawie. FoE przyjęło badania entuzjastycznie i oczekuje natychmiastowego zawieszenia stosowania podobnych surowców GMO oraz zastopowania kolejnych legislacji GMO w Unii.