Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Genetycznie modyfikowane topole w Warszawie

7 listopada 2011
Portal ekologia.pl informuje, że naukowcy posadzili genetycznie zmodyfikowane topole w Warszawie! – zaalarmował na portalu społecznościowym Marek Kryda z Instytutu Spraw Obywatelskich. Zgodę na zamierzone uwolnienie topoli genetycznie zmodyfikowanej do środowiska, w celach innych niż wprowadzenie do obrotu wydał w 2010 roku Minister Środowiska. Zamierzone uwolnienia ma trwać od 1 czerwca 2011 r. do dnia 30 września 2014 r.

Organizmem genetycznie zmodyfikowanym, będącym przedmiotem zamierzonego uwolnienia do środowiska, jest topola kalifornijska (Populus trichocarpa L). Transgeniczne drzewo posiada zwiększoną zawartością flawonoidów co ma wpływ an większą odporność na infekcje patogenne i ochronę nienasyconych kwasów tłuszczowych przed utlenieniem.

Zamierzone uwolnienie topoli genetycznie zmodyfikowanej odbywać się będzie na polu doświadczalnym „WOLICA”, należącym do Katedry Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin SGGW.

Jak wynika ze „Sprawozdania z kontroli zamierzonego uwolnienia GMO do środowiska” genetycznie zmodyfikowane topole będą rosły na wydzielonej i pilnie strzeżonej części pola. Zachowana zostanie izolacja przestrzenna w stosunku do pozostałych gatunków tam uprawianych.

„W czasie prowadzonych doświadczeń, jak również po jego zakończeniu wszystkie odpady roślinne będą niszczone przez zastosowanie narzędzi mechanicznych, rozdrabniających, a następnie palone. Wszystkie urządzenia używane podczas zamierzonego uwalniania topoli genetycznie zmodyfikowanej do środowiska, mające kontakt z materiałem genetycznie zmodyfikowanym, nie mogą być w tym samym czasie używane do prac z roślinami niezmodyfikowanymi genetycznie. Po zakończeniu badań polowych, a przed wykorzystaniem ich do prac z innym materiałem, urządzenia te muszą być dokładnie oczyszczone z wszelkich pozostałości materiału roślinnego” – czytamy w sprawozdaniu.

Dlaczego akurat topole? Bo są to drzewa, które najczęściej wykorzystuje się jako źródło energii odnawialnej, a dzięki inżynierii genetycznej możliwa jest produkcja zwiększonych ilości etanolu z drewna ulepszonych odmian topoli.

Jak można przeczytać w raporcie, próby terenowe są niezbędne do dalszego usprawnienia i optymalizacji technologii dotyczącej genetycznie zmodyfikowanych odmian topoli.



POWIĄZANE

W odpowiedzi na wniosek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 14 sierpnia 2024 ...

W najnowszym raporcie ESG można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące m.in. d...

Komisja Europejska zezwoliła wzeszłym tygodniu, 26 stycznia 2024r. na stosowanie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę