Obecnie intensyfikacja produkcji zwierzęcej powoduje konieczność dodawania do mieszanek lub dawek paszowych tłuszczów, mączek zwierzęcych, syntetycznych aminokwasów, składników mineralnych, witamin i innych komponentów istotnie zmieniających smak paszy. Może to zmniejszać pobranie paszy. Stosuje się już wiele związków i substancji pojedynczych lub mieszanin o określonym smaku i zapachu. W większości są one wykorzystywane w przemyśle spożywczym, jednak z wymienionych powodów coraz częściej trafiają do pasz dla zwierząt. Najczęściej stosowanym dodatkiem z tej grupy jest wanilina i o wiele silniejsza jej pochodna etylowa.
Niekiedy stosuje się substancje wprowadzające smak słodki: mono- i dwucukry lub substytuty (sorbit, ksylit, mannit), pozwalające poprawić smak pasz zgodnie z upodobaniami zwierząt.
Preparaty smakowo-zapachowe mogą być w postaci sypkiej, płynnej lub rozpuszczalne w tłuszczach. Te ostatnie mają zastosowanie kiedy prowadzi się natłuszczanie granul z potrzebą dodatku określonej substancji smakowej.
Zastosowany dodatek zależy od komponentów użytych w mieszance oraz od gatunku zwierzęcia (różne preferencje), dla którego jest przeznaczony.
Ponieważ większość substancji zapachowych ma charakter lotny, ich trwałość i warunki przechowywania są ściśle określone.