Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Dodatki paszowe – zmiana przepisów

8 stycznia 2003

Rada Ministrów zaakceptowała projekt nowelizacji ustawy o środkach żywienia zwierząt oraz o zmianie niektórych ustaw.

Projekt dostosowuje obecnie obowiązującą ustawę z 23 sierpnia 2001 r. o środkach żywienia zwierząt do prawa Unii Europejskiej.

Niezgodności pomiędzy obowiązującą ustawą a prawem unijnym wynikają z dwóch przyczyn:

  • spowodowane są zmianami w prawie Unii Europejskiej;
  • ich przyczyną jest założenie, przyjęte na etapie tworzenia obowiązującej obecnie ustawy, że regulacje dotyczące uzyskiwania zgody na wprowadzenie do obrotu dodatków paszowych i materiałów paszowych typu biobiałka, zgodne z prawem Unii Europejskiej, ze względu na ich charakter, zostaną wprowadzone do polskiego systemu prawnego w terminie bezpośrednio poprzedzającym przystąpienie Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej.

Pierwszej grupy niezgodności dotyczą głównie przepisy projektowanej ustawy odnoszące się do możliwości wytwarzania mieszanek paszowych z pasz zawierających substancje niepożądane w ilości przekraczającej ich dopuszczalną zawartość.

Przepisy dotyczące drugiej grupy niezgodności, w projektowanej ustawie przewidziano rozwiązanie dwuetapowe. W pierwszym etapie dostosowania polskich przepisów dotyczących wprowadzania do obrotu dodatków paszowych oraz materiałów paszowych typu biobiałka, przewidziano pozostawienie do dnia przystąpienia Polski do UE dotychczasowych rozwiązań w tym zakresie przewidzianych w art. 21-30 ustawy przewidujących, że wymienione dodatki i materiały paszowe mogą być wprowadzone do obrotu po ich wpisaniu do odpowiednich rejestrów produktów, które prowadzi minister właściwy ds. rolnictwa. Jednak projekt przewiduje dodanie nowego rozwiązania, zgodnie z którym do obrotu mogą być wprowadzone także te produkty, na które uzyskano zgodę Komisji Unii Europejskiej na ich stosowanie w państwach członkowskich UE, wpisane do rejestru prowadzonego przez te Komisje.

W związku z procesem rejestracji produktów niezbędne jest powołanie i funkcjonowanie organu opiniodawczo-doradczego ministra właściwego ds. rolnictwa w sprawach dotyczących żywienia zwierząt. Projekt proponuje by ta komisja miała charakter trwały tj. żeby funkcjonowała także po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej.

Unia Europejska bardzo precyzyjnie określa zakres badań przedrejestracyjnych oraz szczegółowe wymagania dla dokumentacji rejestracyjnej w zależności od produktu.

Dossier rejestracyjne powinno zawierać szczegółowe raporty ze wszystkich przeprowadzonych badań. Badania te mają wykazać bezpieczeństwo dodatków w stosunku do:

  • docelowych gatunków i grup technologicznych zwierząt,
  • osób mających kontakt z dodatkiem paszowym (w szczególności w odniesieniu do dróg oddechowych, błon śluzowych, oczu, skóry itp.);
  • konsumentów spożywających środki spożywcze pochodzenia zwierzęcego (mięso, mleko, jaja), ustalenie maksymalnych poziomów pozostałości (MRL) oraz ustalenie okresów karencji;
  • ludzi i zwierząt w aspekcie oporności bakteryjnej;
  • środowiska, w aspekcie wpływu samego dodatku paszowego jak i jego metabolitów.

POWIĄZANE

W odpowiedzi na wniosek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 14 sierpnia 2024 ...

W najnowszym raporcie ESG można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące m.in. d...

Komisja Europejska zezwoliła wzeszłym tygodniu, 26 stycznia 2024r. na stosowanie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę