Jak informuje FAMMU/FAPA 7 maja br. Komisja Europejska debatowała w różnych kwestiach dot. GMO. Poruszono kwestię "zera tolerancji" dla obecności nieautoryzowanego GMO w paszach oraz żywności i kwestia ma zostać jak najszybciej rozwiązana, przypuszczalnie do lata.
KE prawdopodobnie będzie chętniej zatwierdzać import nowych produktów przed akceptacją uprawy w Unii. Dla zgody na uprawę KE będzie wymagać od EFSA badań nad długofalowym wpływem ich uprawy na środowisko, jakkolwiek nie doszło do szczegółowych ustaleń.
Wezwano Austrię do zniesienia zakazu importu i przerobu kukurydzy GMO MON810 i T25. Po dwóch próbach zniesienia zakazu przez Komisję, Austria ma teraz 20 dni na to, aby się nie narazić na procedurę karną, bowiem ten narodowy zakaz jest sprzeczny z zasadami handlu WTO. USA, Argentyna i Kanada będą mogły ukarać całą Unię za niezastosowanie się do wyroku panelu WTO.
Komisja jak zwykle podkreśliła wysoką jakość pracy EFSA, ale skierowano do ponownego przebadania 7 odmian GMO: ziemniak Amfora, 3 typy kukurydzy: MON863xMON810, MON863xNK603, MON863XMON810xNK60 pod kątem skutków dla zdrowia i środowiska. Przyczyną były nowe badania duńskie i GP. Podobnie ma być przebadana kukurydza GMO Bt11 i 1507. Komisja potwierdziła dla tych 6 odmian, że zostaną one zaakceptowane, jeśli EFSA potwierdzi pozytywną opinię na ich temat. W przypadku ryżu GMO LL62 KE zamierza spytać EFSA czy już sfinalizowała badania.