Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Złote czasy

7 sierpnia 2007
Mleko w proszku bije rekordy popularności na światowym rynku. Nasze firmy liczą zyski. Ale ta sytuacja spowodowała niespotykane komplikacje. Nastały złote czasy dla zakładów produkujących mleko w proszku. Ten produkt na światowych rynkach bije rekordy cenowe. Za tonę, importerzy płacą od 4,5 do 5 tysięcy dolarów.

Waldemar Broś, Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich: - Przewidywanie ekspertów Komisji Europejskiej, prognostyków od cen były takie, że cena np. mleka w proszku w Europie będzie około 2,5 tysiąca dolarów.

Ale wzmożony popyt na polskie mleko w proszku, chwieje krajowym rynkiem. Najbardziej odczuwają to zakłady specjalizujące się w produkcji napojów fermentowanych i serów. Wszystko przez niedobór mleka na rynku, które jest wykupywane na pniu przez eksporterów mleka w proszku.

Sytuacje mogłoby ustabilizować długo oczekiwane przez branżę zniesienie kwot mlecznych. Nie stanie się to jednak szybko – zapowiada Komisja Europejska. Pierwsze decyzje mogą zapaść dopiero po 2013 roku.

- Czas przyszedł na to, żeby już zdecydowanie prace w tym kierunku przyśpieszyć, bo możemy spotkać się z taką sytuację, że zniesiemy 2014-15, a koniunktura na rynku światowym wygaśnie. – mówi Waldemar Broś.

Analitycy z branży mleczarskiej przewidują, że obecna dobra tendencja szybko się nie zmieni. Rosnący popyt na produkty mleczarskie, w tym na mleko w proszku, to efekt korzystnej koniunktury na świecie, związanej ze zmianą sposobu żywienia głównych naszych odbiorców. A więc mieszkańców Ameryki Południowej, Azji i Krajów Arabskich.


POWIĄZANE

Po wybuchu choroby niebieskiego języka w Europie w 2023 r., wirus choroby niebie...

21 października br. OSM Piątnica rozpoczyna kampanię promującą śmietanę 18%. W s...

Pracownicy z terenów objętych powodzią zaczynają masowo sięgać po zwolnienia lek...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę